آرمان فروهرها، آرمان ملت ايران است

آرمان فروهرها، آرمان ملت ايران است
به مناسبت چهاردهمين سالگرد كشتار فروهرها
سعيد بشيرتاش

چهارده سال از كشتار فجيع داريوش و پروانه فروهر، رهبران ملى اپوزيسيون دگرگون خواه گذشت.
در اين چهارده سال، نه تنها آمران اين كشتار -كه از بلندپايه ترين مقامات جمهورى اسلامى هستند- به دست عدالت سپرده نشدند كه جايگاه خود را در رأس ساختار جمهورى اسلامى محكمتر نيز كرده اند. عدالت مفهومى است كه از ابتداى تشكيل جمهورى اسلامى، از جامعه ايران رخت بربسته است. و تا زمانى كه مردم ايران بر سرنوشت خود حاكم نگردند نيز اميدى به بهبودى نيست.
پروانه و داريوش فروهر به كدامين گناه كشته شدند؟
داريوش و پروانه فروهر رهبران يگانه نيروهاى ملى و دگرگون خواه درون كشور بودند كه براى برقرارى سامانى مردمسالارانه كه ضامن اجراى اعلاميه جهانى حقوق بشر باشد، مبارزه مى كردند. در نظر آنها، بدون جدايى نهاد دين از نهاد دولت، امكان رسيدن به چنين نظامى امكانپذير نبود. آنهابه قوانين ستمگرانه و تبعيض آميز حاكم اعتراض داشتند و خواهان برابرى حقوقى همه شهروندان ايرانى فارغ از دين، باور، جنسيت، قوميت، رنگ و زبان آنها بودند. داريوش و پروانه فروهر افزايش شديد و غير انسانى فاصله هاى طبقاتى را بر نمى تابيدند و از اينكه مردم ايران هر روز فقيرتر مى شوند در خشم بودند. آنها سياست هاى ماجراجويانه، نابخردانه و ضد ايرانى جمهورى اسلامى در صحنه جهانى را به شدت محكوم مى كردند و از اينكه ايران جايگاه واقعى خود را در جهان ملت ها هر روز بيش از روز پيش از دست مى دهد به شدت غمگين بودند. آنها از اينكه جمهورى اسلامى به جنگ با فرهنگ، تاريخ و هويت ايرانى برخاسته است در خشم بودند و خواستار توجهى ويژه به جايگاه كشورمان در حوزه فرهنگى، تمدنى ايران بودند. و همه اينها، همانا خواسته هاى تاريخى ملت بزرگ ايران است.
آنها راه رسيدن به اين آرمانهاى تاريخى ملت ايران را ايجاد يك دگرگونى اساسى در
ساختار قدرت مى دانستند و در اين راه دليرانه تلاش مى كردند. همه اينها، به همراه مقبوليت
و محبوبيت بيش از پيش آنها در نزد ملت بزرگ ايران، سبب ساز كشتار وحشيانه آنها شد.
در اين ١٤ سال، ايرانيان دوران دشوارى را زندگى كردند. آنها دو بار در سالهاى ٧٨ و ٨٨ براى رسيدن به خواسته هاى تاريخى خود قيام كردند. مردم ايران در اين دو قيام با صداى بلند خواسته هاى خود را با دادن دهها شهد، هزاران زخمى و دهها هزار بازادشتى اعلام كرده اند. خواسته هايى كه فروهرها براى آن مبارزه كرده و بهاى آن را در يكم آذرماه ١٣٧٧ با دادن خون خود دادند.
امروزه، آرمانهايى كه داريوش و پروانه فروهر بخاطر آنها كشته شدند، همانا آرمانهاى مردم ايران است و به همين خاطر نيز، جمهورى اسلامى از برگزارى مراسم سالگرد كشته شدن آنها در وحشت است. وزارت اطلاعات جمهورى اسلامى كه رسما مسئوليت اين جنايت ضد ملى و ضد انسانى را بر عهده بلندپايه ترين اعضايش دانسته، به صورت شرم آورى توسط يكى از گماشتگان خود دست به تهديد پرستو فروهر، دخت آزاده فروهرها زده و اعلام كرده كه در صورت برگزارى مراسم سالگرد، با حضورى سنگين، به برخورد با شركت كنندگان مى پردازد.
نيروهاى امنيتى، انتظامى جمهورى اسلامى با حضور سنگين خود، هر ساله، خانه اى كه فروهرها در آن زندگى و مبارزه مى كردند و سرانجام شاهد تكه تكه شدن پيكر يكديگر بودند را به محاصره در مى آوردند تا به خيال خود مانع ارتباط مردم ايران با آن خانه -خانه آزادى- و بزرگداشت ياد آنها باشند. چرا كه بزرگداشت ياد فروهرها به معناى محكوميت مستقيم جمهورى اسلامى است. اما نمى دانند كه آرمان هاى داريوش و پروانه فروهر تبديل به باورى خدشه ناپذير در ذهن و جان ايرانيان شده است.
امسال نيز، خانه فروهرها در محاصره نيروهاى سركوبگر بود. اما دور نيست زمانى كه مردم ايران آزادانه در سالگرد آنها، در «خانه آزادى» و خيابانها هاى پيرامونش به بزرگداشت آن دو عزيز بپردازند. بزرگداشتى كه در آزادى كامل برگزار خواهد شد، بزرگداشتى كه تنها در آزادى مى تواند برگزار شود. آزادى كه پروانه و داريوش براى آن كاردآجين شدند.دسته‌ها:سیاسی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: