پروانه جنبش دانشجويى

پروانه فروهر پروانه جنبش دانشجويى / روزى كه پروانه فروهر ١٦ آذر را به عنوان «روز دانشجو» اعلام كرد

در ١٦ آذر ١٣٧٧، تنها دو هفته پس از كشته شدن پروانه و داريوش فروهر، رئيس جمهور وقت به دانشگاه رفته بود. دانشجويان كه از كشتار فجيعانه فروهرها و پاسخگو نبودن حكومت خشمگين بودند، از خاتمى در باره اين كشتار پرسش ميكردند. يكى از اين دانشجويان از پروانه فروهر سخن گفت و از رييس جمهور پرسيد كه «پروانه جنبش دانشجويى» ما راكشتند، شما چكار كرديد؟ اين پرسش، با تشويق و كف زدن هاى ممتد دانشجويان روبرو شد. پروانه فروهر در هنگام كشته شدن اش ٦٠ سال داشت.

٤٠ سال پيش از آن و در يك ١٦ آذر ديگر، پروانه فروهر كه يك دانشجوى ٢٠ ساله بود، سكوت پنج ساله حاكم بر دانشگاه را شكست و ١٦ آذر را «روز دانشجو» اعلام كرد.
پس از كشته شدن سه دانشجوى دانشگاه فنى در روز ١٦ آذر ١٣٣٢، دانشگاه و دانشجويان به سكوتى ريشه گرفته در ترس و سركوب فرو رفته بودند. اما ٧ سال پس از آن، تراكت هايى براى برگزارى يادبود اين سه دانشجوى جانباخته در ميان دانشجويان دانشگاه تهران پخش شد. عده اى از دانشجويان سالهاى ابتدايى و تازه وارد، تصميم به برگزارى اين مراسم گرفته بودند. دانشجويانى كه اين تراكت ها را ميديدند با توجه به ترس ياس و وحشت حاكم، اميد چندانى به برگزارى اين مراسم نداشتند. مراسم قرار بود كه در ساعت ١١ روز ١٦ آذر در برابر دانشكده حقوق برگزار شود. در ساعت موعود، صدها تن از دانشجويان در برابر اين دانشكده، هر كدام در گوشه اى و يا حداكثر در تجمعات دو، سه نفره جمع شده بودند.
نگرانى از يورش نيرو هاى امنيتى در چهره دانشجويان موج ميزد. در اين فضاى ترس و ترديد، يك دختر دانشجوى بسيار جوان بر ايوان روبروى دانشكده حقوق ظاهر شد و با دليرى تمام، دانشجويان را خطاب قرار داد: دوستان، نهراسيد، بر ترس و خاموشى خود فايق آييد. جمع شويم و خاطره ياران به خون خفته خود در ٥ سال پيش را گرامى داريم. وى شروع به سخنرانى كرد و دانشجويان كه از شكستن سكوت ٧ ساله در دانشگاه هيجان زده شده بودند و ميديدند كه از خفت ترس بيرون آمده و حس زيبايى از دليرى و «نه گفتن» به ديكتاتورى در آنها پديد آمده بود، بارها با كف زدن هاى خود، سخنرانى اين دختر جوان، دلير و زيباروى را قطع ميكردند. اين دختر دانشجو، پروانه اسكندرى نام داشت.
پروانه اسكندرى، در طى مبارزات دانشجويى اش بارها دستگير و زندانى شد. وى در سال ١٣٤٠ به همراه سه تن ديگر به عنوان نماينده دانشجويان ايران براى ديدار با نخست وزير وقت -دكتر امينى- انتخاب شد. پروانه اسكندرى در اين سال با داريوش فروهر ازدواج كرد. خود داريوش فروهر نيز ، در سالهاى پايانى دهه ٢٠ نماينده دانشجويان دانشگاه تهران بود و دانشجويان را در حمايت از مصدق رهبرى ميكرد.
پروانه اسكندرى كه به سرعت تبديل به يكى از محبوبترين دانشجويان ايران شده بود، به همراه هما دارابى كه دانشجوى رشته پزشكى بود، سخنرانان اصلى مراسم بزرگداشت ١٦ آذر در سال ١٣٤٠ بودند. پروانه فروهر در اين سخنرانى ١٦ آذر را روز دانشجو اعلام كرد. از آن روز و تا به امروز هر ساله، ١٦ آذر به عنوان روز دانشجو بزرگ داشته مى شود و فرصتى است براى مبارزات ملى دانشجويان در راستاى مردمسالارى. ١٦ آذر روزى است كه چشم ملت ايران به دانشگاه و فرزندان دانشجويش دوخته ميشود.

تنها چند ماه پس از كشته شدن فجيع پروانه و داريوش فروهر، يك روز ديگر نيز تبديل به روز دانشجو شد: ١٨ تير. دوستداران پروانه و داريوش فروهر نيرو هاى اصلى اين قيام دانشجويى بودند. شعارهاى «درود بر فروهر- سلام بر مصدق» و «قاتلين فروهر- زير عباى رهبر» دانشجويان در خيابانهاى پيرامون دانشگاه طنين انداز شده بود. در طى روزهاى ٢٠ تا ٢٣ تير ١٣٧٨، پارچه اى بزرگ بر سردر اصلى خوابگاه دانشجويان دانشگاه تهران در اميرآباد كه مركز اصلى قيام بود نصب شده بود. بر روى اين پارچه نوشته شده بود: «خون فروهر ميجوشد، دانشجو ميخروشد». نام فروهر ها با روزهاى ١٦ آذر و ١٨ تير و فعاليت هاى دانشجويى عجين شده است.
ياد آنان گرامى.دسته‌ها:تاریخی‌

۱ پاسخ

  1. یاد و نام فروهرها زنده خواهد بود تا شرف و عزت ایرانی زنده است

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s