روزشمار دولت بختیار – شنبه شانزدهم دی ماه ١٣٥٧

روزشمار يك انقلاب، كارى است كه چهار سال پيش به صورت مشترك با ابراهيم نبوى انجام دادم. روال كار اين بود كه دوره هايى از اين مجموعه را ابراهيم نبوى انجام مى داد و دوره هايى را نيز من. يكى از دوره هايى را كه من نوشتم، از ١٦ دى تا ٢٢ بهمن و مقارن با دوران نخست وزيرى شاپور بختيار است. در اينجا مى توانيد اين روزشمار را بخوانيد.

شاه: برای استراحت به خارج خواهیم رفت

امروز شاپور بختیار اعضای کابینه خود را به شاه معرفی کرد. شاه ایران هنگام معرفی اعضای کابینه گفت که بر اثر خستگی و تحمل شدایدی که در مملکت گذشته است به خارج مسافرت خواهد کرد و در غیاب وی یک شورای سلطنت تشکیل خواهد شد.
شاه خطاب به نخستبختیار دولت خود را به شاه معرفی‌ می‌کند وزیر و هیئت وزیران گفت: » در پانزدهم آبان خطاب به ملت ایران اظهاراتی کردم که شاید خیلی ها شنیده باشند. در آنجا من یک تعهداتی کردم که بدان پایبندم. یکی از آن تعهدات این بود که ما برای مشکلات ایران یک راه حل سیاسی پیدا بکنیم که در واقع شنیدن و الهام از جنبش ملت ایران است. مملکت ایران با تاریخ گذشته اش مملکتی است که باید باقی بماند. این همه تاریخ که پر از لحظات هیجان انگیز و غرورآفرین ملی است نمی تواند متوقف بماند.  این تاریخ باید ادامه پیدا کند. ادامه اش در جهان امروز به عقیده من و فکر می کنم تمام میهن پرستان باید بر پایه شرکت اکثریت افراد ملت در اجرای آن باشد. خوشبختانه قانون اساسی ما و بعد مقرراتی که داریم این امر را آسان کرده است. با سواد شدن مردم این امر را خیلی آسان تر کرده است.»
پادشاه ایران در ادامه افزود: » امیدوارم  که دولت در پیشبرد تکالیفی که پنهان نباید کرد اقدام کند. تکالیف ساده و آسانی نیست، بسیار تکالیف مشکل و فوق العاده ای است که غیر از در واقع فداکاری و علاقه به مملکت فکر نمی کنم انگیزه دیگری برای نخست وزیر و سایر اعضای دولت بوده باشد که در این کار وارد بشوند، ولی امید موفقیت دارم برای شما.  پس از استقرار دولت و اینکه خیال مان راحت شد پس از مدت ها دقت و تحمل شدایدی که در مملکت هست مسلما خستگی به دست من داده و احتیاج به استراحت دارم که اگر این استراحت در خارج ایران باشد، مطابق قانون اساسی در غیاب ما یک شورای سلطنتی خواهد بود که قانون اساسی ما به قوت و استحکام خودش ادامه داشته باشد.»
وی اضافه کرد: » از تمام این چیزها مهم تر این است که دومرتبه چرخ های مملکت به کار بیفتد و اقتصاد مملکت به جریان بیفتد، چون اگر اقتصاد مملکت ما به جریان نیفتد من آتیه خوبی را برای هیچ فردی و هیچکس پیش بینی نمی کنم و فکر می کنم همه کس در این مملکت از این موضوع صدمه شدیدی ببینند. این است که به جهات مختلف من برای این دولت آرزوی موفقیت دارم که به خواست خداوند متعال و توجه ائمه اطهار ما بتوانیم کارها را به طور عادی در تحت لوای قرآن و فرامین عالی مذهبی اسلام انجام دهیم.» شاه در این دیدار بر دو اصل ٤٤ و ٤٥ قانون اساسی که پادشاه را مبرا از مسئولیت می داند تاکید کرد. این تاکید به درخواست شاپور بختیار صورت گرفت.

آيت الله خمينى با جزيى و فريبنده خواندن آزادى مطبوعات، دولت بختيار را طاغوتى خواند

آیت الله خمینی امروزدر پیامی به ملت ایران به مناسبت روی کار آمدن دولت بختیار، با غاصب، غیر قانونی و یاغی خواندن رژیم سلطنتی، مجلسین وحکومت ، اطاعت از این دستگاه را اطاعت از طاغوت و حرام دانست وگفت: » بار دیگر توطئه خطرناکی از طرف عمال دستگاه و طرفداران غارتگران بین المللی در دست اجراست تا حکومت را حفظ و به قدرت شیطانی رسانده و به غارتگری نفت خواران و سلطه اجانب ادامه دهند. اینان می خواهند با بعضی کارهای جزیی و فریبنده مثل آزادی مطبوعات و وعده انحلال ساواک و تظاهر به دین مبین اسلام دوباره قدرت را به دست آورند و ملت شجاع و روحانیت بیدار را سرکوب کنند.» وی در این پیام مردم را به ادامه مبارزه فرا خواند و از آنان خواست که از پرداخت مالیات و دادن پول آب و برق و تلفن خودداری کنند. وی از کارمندان وزارتخانه ها خواست که وزرای دولت بختیار را به ادارات راه ندهند. آیت الله خمینی در مورد کابینه های نظامی قبل چنین برخوردی را از کارکنان دولت نخواسته بود.

بختیار: نهضت آزادیخواهانه در حال تبدیل به قیام فاجعه انگیز است

شاپور بختیار در مصاحبه با خبرنگار روزنامه اطلاعات که در شماره امروز این روزنامه به چاپ رسید، ادامه انقلاب در شرایط فعلی را خطرناک و فاجعه انگیز خواند. وی در این مصاحبه گفت: » مردمی که ٢٥ سال تمام با انواع و اقسام ظلم و تعدی و تجاوز و خفقان روبرو بودند، امروز به پا خواسته اند تا حقوق حقه خویش را بازستانند و بساط و اساس خودکامگی را بر اندازند. متاسفانه به علت هیجان فوق العاده عمومی،  انقلاب مردمی که در نهایت خلوص بود دچار سردرگمی شد و همه خواست های بنیادی که لازم بود در یک شرایط ویژه برآورده شود در یک چیز خلاصه شد، بدون آنکه به مسائل و نکات دیگر توجه شود. حتا کار به جایی رسید که مخالفت با قانون اساسی به عنوان عاملی برای قهرمان شدن مورد توجه رهبران ملی قرار گرفت. حال آنکه قانون اساسی که با خون هزاران ایرانی به دست آمده، خود به خود چیز بدی نیست بلکه عدم اجرای آن کشور را به شکل فعلی اش درآورده است.»

اعطاى آزادى هاى حقه ملت ايران بر اساس اعلاميه جهانى حقوق بشر

بختيار هر روز تاخیر در پیدا کردن یک راه حل سیاسی را باعث کشته شدن گروه کثیری از مردم، از بین رفتن همه نهادها، ورشکسته شدن کامل اقتصاد کشور دانسته و ادامه قیام را خطرناک و فاجعه انگیز خواند که واکنش در برابر آن از طرف نیروهای نظامی نیز، به احتمال زیاد کشور را به یک جنگ داخلی و در نهایت تجزیه خواهد کشاند. وی افزود: » بدین ترتیب وقتی من رویاروی انتخاب بین قبول مسئولیت و یا حفظ وجاهت ملی قرار گرفتم، قبول مسئولیت را وظیفه وجدانی، اخلاقی و انسانی خود دانستم.» وی انحلال ساواک، آزادی زندانیان سیاسی و اعطای آزادی های حقه ملت ایران بر اساس قانون اساسی و اعلامیه جهانی حقوق بشر را در صدر اقدامات خود دانست و هدف خود را ایجاد یک دموکراسی ملی بر اساس سوسیالیسم اعلام کرد.

آغاز آزادى كامل مطبوعات در ايران

پس از دو ماه اعتصاب،  نشریات کشور بار دیگر کار خود را از سر  گرفتند. روزنامه های کشوربا جهت گیری های خود عملا به صورت ارگان نیروهای انقلاب درآمدند. روزنامه اطلاعات  زیر تصویر بزرگی از آیت الله خمینی  در صفحه اول خود با درج  تیتر «دستور امام خمینی در مورد شکستن اعتصاب مطبوعات»، آغاز به کار دوباره خود را به فرمان آیت الله خمینی دانست.  اين در حالى است كه دولت بختيار آزادى كامل مطبوعات را تضمين كرده است.
روزنامه اطلاعات برای نخستین شماره خود پس از اعتصاب، علاوه بر تیتر بالا، سرخط های خبری  زیر  را نیز انتخاب کرده است:
ـ انقلاب مردم در آستانه پیروزی
ـ شاه برای استراحت از کشور خارج می شوند
ـ کسب تکلیف محرمانه سفیر آمریکا در تهران از واشنگتن
ـ جبهه ملی: فردا عزای ملی است
ـ حمله به خانه مادر و خواهر شاه
ـ  ٦١ روز انقلاب، خونریزی و همبستگی ملی
ـ  کابینه شاپور بختیار تشکیل شد
ـ در شهرستان ها تا توانستند کشتند. زیر این تیتر، عکسی از تظاهرات مردم رضاییه به چاپ رسیده است که در آن یکی از روحانیون برای مردم سخنرانی می کند. زیر این نوشته شده است: » یکی از علما برای مردم سخنرانی می کند و آنها را به مبارزه علیه دولت نظامی دعوت می کند.»
ـ میلیون ها نفر در شهرستان ها علیه دولت نظامی به پا خاستند
هفته خونین مشهد: تلفات حداقل ٦٠٠ نفر
ـ کشتار و زدو خورد در دانشگاه ها و مدارس
ـ در قزوین مردم را می کشتند و خانه ها را آتش می زدند
ـ شکنجه گاه ساواک در خیابان بهار
ـ الله اکبر، لااله الا الله

روزنامه اطلاعات: » بهاییان صد مسلمان را کشته يا مجروح كردند.»

خبر حمله و به آتش کشیدن خانه و محل کسب و کار بهاییان در شهر شیراز که توسط نیروهای انقلابی مذهبی در تاریخ ٢٣ آذر ماه انجام گرفت و در نتیجه آن دهها تن از بهاییان کشته شدند، در روزنامه اطلاعات امروز، زیر سر خط «جنگ در شهرک سعدی» به گونه زیر منعکس شده است: « شیرازـ ٢٣/٩/١٣٥٧ـ ضمن حمله ای که توسط عده ای به خانه های یک اقلیت غیر رسمی مذهبی در شهرک سعدی شیراز صورت گرفت گروهی از دو طرف کشته و مجروح شدند. از سوی افراد این اقلیت مذهبی به طرف جوانان مسلمان تیراندازی شد و حدود یک صد نفر آنان کشته و مجروح گردیدند که در بین کشته شدگان دو سرباز هم دیده می شدند. حداقل کشته شدگان این حادثه ده تن ذکر شده است. نیمه شب گروه زیادی از مردم به خانه های این شهرک حمله بردند. افراد اقلیت غیر رسمی با سلاح های خود به کوه های اطراف گریختند. در نتیجه حدود ٥٠ خانه و مغازه آنان به آتش کشیده شد.» در ماه های اخیر علاوه بر بهاییان، یهودیان ایرانی نیز قربانی خشونت انقلابیون شده اند. خبر کشته و زخمى شدن یک صد نفر از مسلمانان به دست  بهاییان که توسط این روزنامه اعلام شده از سوی هیچ منبع مستقلی تایید نشده است.دسته‌ها:تاریخی‌

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: