روزشمار دولت بختیار – پنجشنبه بیست و یکم دی ماه ١٣٥٧

روزشمار يك انقلاب، كارى است كه چهار سال پيش به صورت مشترك با ابراهيم نبوى انجام دادم. روال كار اين بود كه دوره هايى از اين مجموعه را ابراهيم نبوى انجام مى داد و دوره هايى را نيز من. يكى از دوره هايى را كه من نوشتم، از ١٦ دى تا ٢٢ بهمن و مقارن با دوران نخست وزيرى شاپور بختيار است. در اينجا مى توانيد اين روزشمار را بخوانيد.

بختیار: به دولت من حداقل فرصت را بدهید

شاپور بختیار امروز برنامه دولت خود را در مجلس اعلام کرد. وی پیش از اعلام برنامه و طی سخنانی گفت: » دولت اینجانب نتیجه مسلم انقلابی است که از دو سال پیش برای رفع تجاوزات مستمر و فجایع غیر قابل توصیف که در کشور متداول گردیده است. دولت اینجانب به اصول و اهداف جبهه ملی ایران همواره چشم دوخته و در راه تحقق آنها کوشش خواهد نمود.» وی افزود: باید به دولتی که در شرایط بسیار دشوار کنونی و با کمال حسن نیت و با نهایت صمیمیت می خواهد بر طبق اصول و تعالیم عالیه اسلام و قانون اساسی و اعلامیه جهانی حقوق بشر کشور را به سوی یک رژیم مترقی و خالی از فساد و تباهی سوق دهد حداقل فرصت را داد.»
وی برنامه های دولت خود را در سه قسمت برنامه های فوری، سیاست داخلی و سیاست خارجی ارائه داد. رئوس برنامه های فوری دولت بختیار عبارت بود از: انحلال ساواک و محاکمه سریع غارتگران و متجاوزان به حقوق ملت، آزادی و اعاده حیثیت کلیه زندانیان سیاسی و پرداخت غرامت به آنها ونیز به خانواده های کشته شدگان، لغو تدریجی حکومت نظامی ضمن جلب همکاری مراجع تقلید این شهرها، پایان دادن به اعتصابات، ایجاد یک زمینه نزدیک همکاری بین دولت و عالم روحانیت؛ به طوری که آیات عظام ناظر بر اجرای درست امور باشند.، ترمیم خرابی های اخیر کشور و به جریان انداختن امور روزمره و تولیدی کشور، برنامه ریزی برای برگزاری  انتخابات آزاد در سطوح مختلف از انجمن روستا و شهر تا مجلسین شورا و سنا، اخراج کلیه کارمندان خارجی زائد، ایجاد امنیت اجتماعی در پناه قانون.
چهار بند اول از رئوس سیاست داخلی دولت عبارت بود از:
– تامین آزادی های فردی و اجتماعی یعنی آزادی عقیده، آزادی بیان، آزادی قلم در چهارچوب قانون اساسی کشور
– اعاده حیثیت قوه قضایی و تامین استقلال آن
– عدم دخالت دولت در امور صنعت و تجارت مگر صنایع نفت و گازو اورانیوم و نیز به منظور برنامه ریزی، ارشاد، کنترل و حمایت موجه
– عدم تمرکز در کلیه امور کشوری و تجدید سازمان استانداری ها در جهت این برنامه

سالیوان: ایران پس از جمهوری اسلامی در جهت دموکراسی پیش خواهد رفت

سالیوان سفیر آمریکا در ایران که از ابتدای روی کار آمدن دولت بختیار با دستورات دولت آمریکا در حمایت بی قید و شرط از دولت بختیار موافق نبود، به واشنگتن نوشت که بختیار را دون کیشوتی بیش نمی داند که پس از بازگشت آیت الله خمینی، سیل انقلاب، او و دولتش را با خود خواهد برد. سالیوان می گوید » از گفتگوهای خود با شاه اینطور استنباط کرده بودم که بختیار بیشتر نقش یک محلل را برای خروج قانونی شاه از کشور بازی می کند، اما از مذاکرات خود با بختیار در کمال شگفتی به این نتییجه رسیدم که او خود را چیز دیگری می پندارد.» سالیوان همچنین با ماموریت ژنرال هایزر در انتقال وفاداری نیروهای مسلح از شاه به بختیار مخالفت می کند، زیرا این کار را موجب برخوردهای تخریبی بین نیروهای مسلح و انقلابیون می داند.
وی در گزارش خود به واشنگتن می نویسدکه این دقیقا چیزی است که باید بتوانیم از آن اجتناب کنیم. این کار به تجزیه نیروهای مسلح و نهایتا تجزیه ایران منجر می شود که دقیقا مخالف منافع آمریکا است. به نظر سالیوان، ایران پس از به قدرت رسیدن آیت الله خمینی و استقرار جمهوری اسلامی در جهت دموکراسی پیش خواهد رفت. در همین حال تلاش سالیوان برای خروج آمریکاییان از ایران همچنان ادامه دارد. به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، از دو ماه پیش تاکنون سی هزار آمریکایی ایران را ترک کرده اند و دوازده هزار تن دیگر از آنان نیز تا چند روز دیگر از ایران عزیمت خواهند کرد. ویلیام سولیوان، آخرین سفیر آمریکا از سال ١٣٥٥ تا ١٣٥٧ برسرکار بود و پس از رفتن از ایران خاطرات خود را به عنوان » ماموریت در ایران» منتشر کرد.

سید مهدی هاشمی: قتل شمس آبادی توطئه ساواک علیه مبارزین بود

روزنامه اطلاعات با درج تیتر بالا و چاپ عکسی از سید مهدی هاشمی، نامه وی خطاب به آیت الله خمینی را در شماره امروز خود آورده است. سید مهدی هاشمی که به همراه عده ای  دیگر  به اتهام قتل حجت الاسلام شمس آبادی توسط ماموران امنیتی به زندان افتاده بود در طی نامه ای به آیت الله خمینی این کار را توطئه ساواک دانسته و نوشت: «مقامات امنیتی در ایران که نقش اول را در این توطئه دارند پس از واقع شدن در تنگنای شناخت انقلابی گروه ها و استقبالی که قشرهای مختلف روستایی و کارگری از آن نشان دادند تصمیم گرفته با ایجاد صحنه قتل مشارالیه، عناصر مجاهد و رزمجو را به دام اندازند.»
وی افزود: » واکنش دیوانه وار سازمان امنیت ایران در این ماجرا موجب گشت شش نفر و منجمله نویسنده را به اعدام، یک نفر را به پانزده سال و هفت نفر هر کدام را به هشت سال زندان محکوم نمایند. اتهامات یاد شده با اعترافات تحمیلی در ساواک شکل گرفت و در چارجوب یک دادگاه فرمایشی به تصویب قانونی رسید. در حالی که جرم ما برقرار ساختن ارتباط روحی و فکری با انقلاب آزادیبخش امت اسلام بوده است.» این نامه در آستانه نقض احکام صادره در دادگاه دیوانعالی کشور و تجدید محاکمه وی نوشته شده است و در آن هیئت حاکمه کشور راافرادی با مغزهای الکلی و معتاد و حلقوم های ناپاک میراث خوران استعمار نامیده است.

٦٥ زندانی سیاسی از جمله عده ای از مجاهدین خلق و فداییان آزاد شدند

به دستور وزیر داد گستری، ٦٥ تن از زندانیان سیاسی  از جمله چند تن اعضای سازمان مجاهدین خلق و سازمان  فداییان خلق ایران که در عملیات مسلحانه و قتل افراد دست داشته اند از زندان آزاد شدند. این افراد از ساعت های بامدادی امروز تا ساعت 7 بعد از ظهر دسته دسته از زندان قصر آزاد شدند. گروهی از خانواده های زندانیان سیاسی به همراه چند خبرنگار در برابر درب ورودی زندان قصر گرد هم آمده و از عزیزان خود استقبال کردند. پلاکارد مخصوص سازمان مجاهدین خلق در میان جمعیت دیده می شد. جمعیت استقبال کننده با آزادی هر زندانی شعارهای «درود بر خمینی ـ سلام بر مجاهد» و » فدایی، فدایی، سرچشمه رهایی» سر می داد. اگر چه دستور آزادی به آذین، محمود اعتمادزاده، نیز توسط شاپور بختیار داده شده است اما وی امروز آزاد نشد. به آذین دبیر کانون نویسندگان و دبیر اتحاد دموکراتیک مردم ایران است که به اتهام ارتباط  مخفیانه با سفارت شوروی چندی پیش دستگیر شده بود.

سازمان چریک های فدایی خلق ایران مسئولیت سه حمله مسلحانه در شهر تهران را به عهده گرفت

سازمان چریک های فدایی خلق ایران مسئولیت سه حمله مسلحانه در شهر تهران را به عهده گرفت. این حملات مسلحانه که در روزهای دوشنبه و سه شنبه رخ داد تعدادی کشته به جای گذاشته است. این سازمان مسلح زیر زمینی اعلام کرد که حمله به پارکینگ نظامی در خیابان آیزنهاور در روز دوشنبه توسط اعضای این سازمان انجام گرفت. شاهدان عینی گفتند پس از انفجار مهیبی که در این پارکینگ شنیده شد تیراندازی هایی در این پارکینگ صورت گرفت.
در بیانیه ای کهعملیات مسلحانه از سوی این سازمان انتشار یافته آمده است که دو حمله دیگر به دو ستاد حکومت نظامی یکی در شهباز جنوبی و دیگری در دانشگاه تهران صورت گرفته است. این حملات در حالی صورت می گیرد که در روزهای اخیر اعضای این سازمان که به جرم شرکت در عملیات مسلحانه زندانی بوده اند مورد عفو قرار گرفته و آزاد شدند. تشديد حملات مرگبار اين سازمان در حالى صورت مى گيرد كه ايران يك دوره بى نظير از آزادى بيان، احزاب و مطبوعات را تجربه مى كند.
دوشنبه شب پیش نیز نزدیک به دویست افغانی مسلح در میان تظاهرکنندگان در خیابان بوذرجمهری بازداشت شدند. شاپور بختیار اعلام کرده بود که تحقیقات اولیه نشان داده است که این عده همه کمونیست و بطور مخفی و با تجهیزات کامل به ایران آمده اند.دسته‌ها:تاریخی‌

۱ پاسخ

 1. آقای ابراهیم نبوی بد نیست یک گاه شماری از انقلاب مفتضح فرهنگی تهیه کنند که بنا بر گفته دکتر ملکی اولین رییس دانشگاه تهران بعد از انقلاب، خود در ان در نقش یکی از چماق کشان انجمن اسلامی نقش خود را در سرکوب دانشجویان و پرونده سازی برای آنها بازی نمودند.

  • دوست عزيز،
   همانطور كه در ابتداى متن توضيح دادم، اين دوره از روزشمار انقلاب (١٦ دى – ٢٢ بهمن) را من نوشته ام و آقاى ابراهيم نبوى هيچگونه دخالتى در اين امر نداشته اند.

   • جناب آقای بشیر تاش
    از پاسختان ممنونم. لطفا کامنت مرا به عنوان پیشنهادی برای مقالات بعدیتان درنظر بگیرید و از آقای ابراهیم نبوی و تجربیاتشان در مورد واقعه افتضاح فرهنگی موسوم به انقلاب فرهنگی بهره ببرید و ما افکار عمومی ایرانیان را هم بی بهره نگذارید. هر چه باشد، امروز ما مرهون تلاش های «مخلصانه» (مخ + less = بی مخ ) مشتی «برادر چماقدار» امثال همین دوست عزیز و شریف !!!! است.

 2. متاسفانه ما ایرانی ها هنوز که هنوز است جرات انتقاد از خود را نداریم و هرگاه انتقادی به ما میکنند یا آینه ای جلوی ما میگیرند فورا میخواهیم با طرح موضوع دیگری اززیر مسئولیت فرار کنیم.

  جناب رها، گیریم که ابراهیم نبوی و یا همین آقای بشیرتاش بدترین خطاها را مرتکب شده و هزار و یک عیب دارند. این چه ربطی به واگویی تاریخ و عملکرد چریکهای فدایی خلق دارد؟ یک شعبان بی مخی میرود شیشه مغازه ای را میشکند، وقتی کارش را برملا میکنند فریاد میزند: راوی جنایتکار است! خوب این چه ربطی داره به اینکه تو شیشه شکستی؟؟؟

  جناب بشیر تاش، من خود از فعالان سازمان فداییان خلق اکثریت بودم و در سن پانزده سالگی بعد از انقلاب به این سازمان پیوستم و شش سال فول تایم در خدمت وعمله این سازمان بودم. به حزب توده و سازمان اکثریت خیلی انتقاد میشود که دنبال آخوند ها افتادند و خیانت کردند که کاملا هم بجاست. هرچند من آن موقع اصلا عقل و شعورم نمیرسید. باز در حزب توده دو تا کتاب میخواندند اما در سازمان فداییان اصلا جز پخش روزنامه کار و جمع آوری کمکهای مالی کاری به ما نداشتند. من مسعولیت حدود سی هوادار را داشتم. سه نفر از آنها اعدام شدند. امروز از اینکه دنبال چنین نیروهای مرتجع و عقب افتاده ای افتاده بودم و بجای سازندگی تیشه به ریشه ملکتم زدم شرمنده و پشیمانم. و حیف از آنها که یا عمرشان تلف شد و یا اعدام شدند و سوختند. البته عقب افتادگی فتط شامل حزب توده و اکثریت نمیشد و تقریبا تمامی روشنفکران ما و حتی کانون نویسندکان که در تمام دنیا جزو پیشروان فرهنگی اجتماع هستند آنزمان فوق العاده کودکانه و ایدولوژیک فکر میکردند، از بی سوادی شدید رنج میبرند و روحیه غالب بر آنها سادو مازوخیسم بود. بیهوده نبود که فرصت تاریخی که زنده یاد شاپور بختیار بدست آورده بود منجمله با خرابکاری های سازمان چریکهای فدایی خلق سهل انگارانه سوخت و ما در این سیاه چال سقوط کردیم.

  از این کار تحقیقی بسیار بسیار با ارزش شما سپاسگزارم. وقتی با دوستان آنزمان خود صحبت میکنم اصلا این کثافتکاری های سازمان را بیاد نمیاورند. آنها در همه این سی و پنج سال مشغول دویدن بدنبال امرار معاش بوده اند و ریز اتفاقات آنزمان را فراموش کرده اند. گاهی نیز ذهن انسان برای اینکه زجر نکشد تاریخ را تحریف و توجیه میکند و همه گناه ها را گردن دیگران میاندازد. آنها حتی این سوال ساده را نتمیتوانند پاسخ دهند: چرا هیچکدام از سازمان های منشعب از چریکهای فدایی نام قربانیان سازمان خود (مستشاران امریکایی، پاسبان، افسر، مردم عادی، حتی گاهی اعضای خود) را اعلام نکرده و حداقل از خانواده ها ی آنان پوزش خواهی نکرده اند؟؟؟ مگر همه مدعی دفاع از حقوق بشر نیستند؟ آیا جشن گرفتن رویداد سیاهکل یک دهن کجی به تاریخ و مردم نیست؟

  • جناب آقای بشیرتاش، پس از سلام
   از کار ارزشمند سرکار بسیار سپاسگزارم. این کار شما قبل از هرکس، برای جوانان کشور و آگاهی آنان از تاریخ زمان انقلاب مفید است. در عین حال اسناد زنده ای است که پژوهشگر انقلاب اسلامی را کمک فراوان می کند. بنده دو سؤال از جنابعالی دارم و امیدوارم که جوابم را بتوانم دریافت کنم:
   1 – آیا روزنامه های اطلاعات این دوره را که ارائه فرموده اید عین مطالبی هستند که در آن دوره منتشر شده اند؟ به عبارت دیگ، محتوای مطالب نشریات ارائه شده مستند است؟
   2 – در صورتی که جواب مثبت باشد، چگونه می توان نشریات فارسی دورۀ صدارت ازهاری را بدست آورد؟ قبلآ از مراحم آن بزرگوار سپاسمندم.
   با احترام و ارادت

   • جناب آقاى كشاورزى عزيز،
    از لطف شما سپاسگزارم. مطالبى كه از روزنامه اطلاعات آورده شده است، عين مطالبى است كه در آن دوره منتشر شده اند. البته بسيارى از مطالب را نيز از نشريه هاى جبهه ملى و نيز كتاب هاى آخرين تلاشها در آخرين روزها و خاطرات قره باغى و كتاب مذاكرات شوراى فرماندهى ارتش و قلم و سياست جلد چهارم آورده ام.
    در مورد روزنامه هاى دوران ازهارى، چون در آن دوران روزنامه هاى اصلى كشور، اطلاعات، كيهان و آيندگان در اعتصاب بودند، بايد بيشتر به كتابها و برخى از نشريات ديگر كه در اعتصاب نبودند و يا در بيرون كشور منتشر ميشدند رجوع كرد.
    با عرض احترام،
    سعيد بشيرتاش

 3. با سلامی دوباره
  جناب بشیرتاش، بدون شک تألیفات مربوط به آن دوره در دسترس محققین موجود است. آنچه که دسترسی بدان ها مشکل است، همین مطالب نشریات آن دوره می باشد. ممکن است در مطالب تان « رفرانس » تألیفات را معین کنید تا مطالب مطبوعات مشخص گردد. منظورم این است که در برخی از مطالب تان گزارشات نشریات با مطالب تألیفات در هم آمیخته است و جدا کردن آن ها مشکل است. البته می دانم که کار سخت و مشکلی است، لیکن به گمان من تجدید نظری از این بابت کار خوانندگان تان را راحت تر خواهد کرد. مگر نه این است که اینهمه تالاش به خاطر خواننده انجام می گیرد؟
  با ارادت

  • آقاى كشاورز عزيز،
   درست ميفرماييد. اميدوارم اين روزشمار را بزودى به صورت يك كتاب منتشر كنم و در آن مآخذ را به صورت دقيق بنويسم.
   با سپاس از پيشنهاد درست تان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: