روزشمار دولت بختيار – یکشنبه اول بهمن ١٣٥٧

چكيده

بهایی ستیزییآيت الله خمينى در مصاحبه با السفير گفت: شاه به زیان مسلمانان، اقلیت های مذهبی را مورد توجه و عنایت قرار داده بود. برای چه مراسم انجام سوگند به قرآن مجید را در ارتش لغو کرد؟ برای اینکه به بهاییان و یهودیان امکان دهد مقام افسری را اشغال کنند و به مسلمانان اهانت روا دارند.»
وى افزود: «شاه همچنین شرط مسلمان بودن را برای داوطلبان مشاغل عمومی به سود یهودیان و بهاییان از بین برد. آیا این اقدام تحریک آمیز نسبت به ٣٥ میلیون مسلمان کشور نبود؟ در حالی که او می دانست که شماره یهودیان در ایران از هفتاد هزار نفر و تعداد بهاییان از پنج هزار نفر تجاوز نمی کند. به این ترتیب جاسوسان اسراییل بسیاری از پست های مهم را اشغال می کردند.»
خمينى در اين مصاحبه کارتر را به خاطر بی عدالتی ها و جنایاتی که نسبت به ملت ایران روا داشته بی ارزش ترین مرد روی زمین دانست.
وى در همين مصاحبه آيت الله شريعتمدارى را «نماینده خط مشی میانه رو به مفهوم آمریکایی کلمه» خواند.
آيت الله خمينى در مورد پوشش زنان گفت: زن مسلمان به خاطر تعلیمات اسلامی چادر را انتخاب کرده است. در آینده زنان آزاد خواهند بود، در این باره تصمیم بگیرند. ما تنها از به کار بردن لباس هایی که بر خلاف عصمت و عفت عمومی است، جلوگیری خواهیم کرد.»
آيت الله خمينى در پيامى به مردم ايران ضمن غاصب خواندن نمايندگان فعلى مجلس گفت: مردم خواهند ديد انتخابات آزاد يعنى چه.
صادق قطب زاده گفت: بین حضرت آیت الله و دولت بختیار هیچگونه سازشی امکان پذیر نیست.
آیات عظام شریعتمداری، گلپایگانی و مرعشی نجفی با صدور اعلامیه هایی، پشتیبانی از دولت شاپور بختیار را تکذیب کردند.
روزنامه اطلاعات نيز از قول خبرگزارى آسوشيتدپرس و روزنامه سندى تلگراف از نقش قذافى و سازمان آزاديبخش فلسطين در انقلاب ايران نوشت.
پرويز راجى سفير پيشين ايران در لندن  نوشت: اصطلاح » یهودی سرگردان» از این پس به ایرانیان بیشتر می خورد.
راجى نوشت: افسوس که بسی بیش از یک دودمان، بسی بیش از یک حکومت پادشاهی از دست رفته است. فاجعه واقعی آن است که ایران اینک به چنگ جاهلترین و متعصب ترین حکومت مذهبی تاریخ هزارساله اش می افتد. ملاهای زهدفروش و عوامفریب، با توحش کریه و تقدس دروغین شان، بر همه چیز مسلط می شوند، ارزشهای جاودانی تمدن بشری که در همه عالم معتبر است، رو به هزیمت می نهد. مدتی بسیار بسیار مدید طول خواهد کشید تا بتوان سقوط در سراشیب ظلم و بربریت به نام خداوند را جلو گرفت، تا چه رسد آن را واژگون کرد. می دانم عمر من کفاف نخواهد داد ماجرا را به چشم خود ببینم، و اذعان می کنم این امر دلم را می شکند.»

مخالفت آيت الله خمينى با حضور غير مسلمانان در مشاغل عمومى

روزنامه اطلاعات بخشی از مصاحبه آیت الله خمینی با روزنامه السفیر چاپ بیروت را در صفحه آخر خود آورد. روزنامه اطلاعات نوشت:» به اعتقاد رهبر شیعیان، کارتر به خاطر بی عدالتی ها و جنایاتی که نسبت به ملت ایران روا داشته بی ارزش ترین مرد روی زمین است.» آیت الله اضافه کرد: » دوران امتیازها و برتری ها یی که خارجیان از آن برخوردار بودند برای همیشه سپری شده است.» آیت الله خمینی در جای دیگر گفت: » شاه به زیان مسلمانان، اقلیت های مذهبی را مورد توجه و عنایت قرار داده بود و می پرسند برای چه مراسم انجام سوگند به قرآن مجید را در ارتش لغو کرد؟ برای اینکه به بهاییان و یهودیان امکان دهد مقام افسری را اشغال کنند و به مسلمانان اهانت روا دارند.»

آیت الله خمینی که از سوی روزنامه اطلاعات رهبر شیعیان خوانده شده است، افزود: » شاه همچنین شرط مسلمان بودن را برای داوطلبان مشاغل عمومی به سود یهودیان و بهاییان از بین برد. آیا این اقدام تحریک آمیز نسبت به ٣٥ میلیون مسلمان کشور نبود؟ در حالی که او می دانست که شماره یهودیان در ایران از هفتاد هزار نفر و تعداد بهاییان از پنج هزار نفر تجاوز نمی کند. به این ترتیب جاسوسان اسراییل بسیاری از پست های مهم را اشغال می کردند. اقتصاد کشور در دست آنها بود، آنها برنامه دولت را تنظیم می کردند، ارتش را تعلیم می دادند، در رشته های کشاورزی کار می کردند و کشور ما هیئت های مطالعاتی به اسراییل اعزام می کرد.»

آیت الله خمینی در باره اصلاحات ارضی معتقد است که شاه با این اقدام اقتصاد کشور و بنیادهای جامعه را نابود کرد. به اعتقاد وی اصلاحات ارضی به بازرگانی آمریکا و اسراییل در ایران رونق بخشید. ایشان در پاسخ به سوال مربوط به موضع آیت الله شریعتمداری که در ایران اقامت دارد گفته است که ایشان جزو طبقه روحانیون هستند، اما نماینده خط مشی میانه رو به مفهوم آمریکایی کلمه هستند. آیت الله خمینی در پاسخ این سوال که آیا در جمهوری اسلامی زنان مجبور خواهند شد چادر به سر کنند، تاکید کرده اند که زن مسلمان به خاطر تعلیمات اسلامی چادر را انتخاب کرده است. در آینده زنان آزاد خواهند بود، در این باره تصمیم بگیرند. ما تنها از به کار بردن لباس هایی که بر خلاف عصمت و عفت عمومی است، جلوگیری خواهیم کرد.»

آیت الله خمینی: به مردم نشان می دهیم که انتخابات آزاد یعنی چه

روزنامه اطلاعات با چاپ عکسی خندان از آیت الله خمینی در صفحه نخست خود، » نماز جمعه با امام خمینی در تهران» را به حروفی درشت به عنوان تیتر اول خود انتخاب کرد و نوشت: » ساعت یک و نیم بامداد امروز خبرگزاری فرانسه خبر تصمیم حضرت آیت الله العظمی خمینی مبنی بر بازگشت به ایران را به عنوان یک خبر فوق العاده مهم به سراسر جهان مخابره کرد. خبرگزاری فرانسه از قول محافل ایرانی طرفدار امام خمینی در پاریس گزارش داد که رهبر شیعیان جهان به ایران باز خواهد گشت و در همان روز در مراسم نماز جماعت که در یکی از مسجد های تهران برگزار می شود شرکت خواهند کرد. به عبارت دیگر امام خمینی نماز جمعه را که تاکنون در نوفل لوشاتو برگزار می کردند این هفته در تهران برگزار می کنند.»

روز گذشته نیز آیت الله خمینی طی پیامی به مردم ایران گفته بود که » من، با توفیق خداوند تعالی پس از چند روزی در خدمت شما خواهم بود و در پشت سر شما به سربازی خود ادامه خواهم داد.» وی در این پیام از اعضای شورای سلطنت خواسته بود که استعفا دهند و در مورد نمایندگان مجلس گفته بود: » به نمایندگان محمد رضا پهلوی که مجلسین را غصب و اشغال کرده اند اخطار کنید تا نمایندگان مردم پس از ٥٠ سال که ملت از حق خود محروم بوده به خانه خود بیایند و انشاءالله همه خواهند دید که انتخابات آزاد دو مجلس سالم یعنی چه. من به آنان اخطار می کنم که در صورت ورود به مجلس مسئول هر گونه پیش آمدی خود آنان هستند.»
 
قطب زاده: پس از رفراندوم جمهوری اسلامی تشکیل می شود

صادق  قطب زاده یکی از نزدیکان آیت الله خمینی گزارش هایی را دایر بر اینکه به تازگی بین نمایندگان دولت شاپور بختیار و نمایندگان رهبر شیعیان گفتگو هایی انجام شده است قویا تکذیب کرد. قطب زاده احتمال چنین تماس هایی را در آینده نیز رد کرد و گفت، بین حضرت آیت الله و دولت بختیار هیچگونه سازشی امکان پذیر نیست. تنها راه حل این است که وی از نخست وزیری کنار برود. قطب زاده گفت: » در هر حال بختیار خواه استعفا کند و خواه در مقام خود باقی بماند این امر در سیر حوادث ایران یعنی تشکیل یک شورای انقلاب اسلامی و روی کار آمدن یک دولت موقت کوچکترین تاثیری نخواهد داشت و طبق برنامه ای که تنظیم شده است پس از انجام رفراندوم، در کشور جمهوری اسلامی اعلام خواهد شد.»

در همین حال پس از تظاهرات عظیم جمعه خوش بینی زیادی نسبت به روش ارتش در میان نزدیکان آیت الله بوجود آمده است. آنها می گویند عدم مداخله ارتش در این تظاهرات نشان می دهد تعداد نظامیانی که از رهبر شیعیان پشتیبانی می کنند روز به روز افزایش می یابد. در این مورد دکتر یزدی یکی دیگر از نزدیکان آیت الله به شورش هایی که در دو پایگاه هوایی شاهرخی در همدان و وحدتی در دزفول روی داده اشاره کرد. گفته می شود کارکنان این دو پایگاه بر ضد خاندان پهلوی و به طرفداری از تاسیس جمهوری اسلامی تظاهرات کرده اند.

آزادی آخرین زندانیان سیاسی کشور

طی امروز و دیروز ١٨٩ زندانی سیاسی که اکثرا به جرم فعالیت های تروریستی به حبس های دراز مدت محکوم شده بودند، به دستور شاپور بختیار نخست وزیر آزاد شدند. بدین ترتیب دیگر کسی که در ارتباط با فعالیت های سیاسی در زندان به سر ببرد  جز تنی چند از سران حکومت وجود ندارد. معروفترین زندانیان آزاد شده علی خاوری، مسعود رجوی و موسی خیابانی هستند. در میان آزاد شدگان، فداییانی که در حادثه سیاهکل نیز شرکت داشته اند دیده می شوند. به نوشته روزنامه اطلاعات، دکتر هدایت الله متین دفتری تلاش زیادی برای آزادی این افراد کرده است. اما زندانیان سیاسی باقی مانده شهرت و سابقه سیاسی بسیار بیشتری از آزادشدگان دارند. معروفترین آنها امیر عباس هویدا، داریوش همایون، غلامرضا نیک پی و منوچهر آزمون می باشند.

تکذیب آیات عظام از حمایت از بختیار

به دنبال سخنان شاهپور بختیار مبنی بر اینکه اکثریت آیات عظام با سکوت خود موافق وی هستند، آیات عظام شریعتمداری، گلپایگانی و مرعشی نجفی با صدور اعلامیه هایی، پشتیبانی از دولت شاپور بختیار را تکذیب کردند. آیت الله شریعتمداری طی اعلامیه ای در این باره می گوید: » اظهار نظر دولت در این زمینه رسما و جدا تکذیب می شود…. صحبت از دولت فعلی یا دولت های مشابه در میان نیست، بلکه ما در باره اساس موضوع و کل نظام موجود نظر داریم و خواستار برقراری نظام عادلانه اسلامی به جای نظام استبدادی و دیکتاتوری سابق هستیم. بنابر این دولت فعلی و دولت های مشابه آن به هیچ وجه مورد تایید و موافقت ما نبود، نیست و نخواهد بود.»

نقش فلسطینی ها و قذافی در انقلاب ایران

خبرگزاری آسوشیتدپرس از دمشق در گزارشی نوشت: » سازمان آزادیبخش فلسطین که تاکنون از افشای روابط خود با انقلابیون ایرانی خودداری می کرد، اکنون روشن ساخته است که در آموزش دادن و مسلح کردن مخالفان شاه نقشی قاطع داشته است.» در پی عزیمت شاه از ایران رهبران فلسطینی در باره سهمی که در انقلاب ایران داشته اند سخن می گویند. فاروق قدومی که به عنوان وزیر خارجه سازمان مقاومت فلسطین انجام وظیفه می کند به هیات های نمایندگی حاضر در کنگره فلسطینی در دمشق گفته است سازمان های کماندویی فلسطینی تماس های مستقیمی با حضرت ایت الله خمینی برقرار کرده اند اما بیش از این توضیحی نداد.» یک مقام فلسطینی تایید کرده است که قذافی از طریق سازمان های مقاومت فلسطین به مخالفان شاه کمک نظامی می کرده است. وی جزییات این مطلب را فاش نساخت.

از سویی دیگر، نشریه انگلیسی سندی تلگراف امروز گزارش مفصلی در باره تشکیل یک قشون چریک توسط فلسطینی ها و سرهنگ قذافی از ایرانیان منتشر ساخته است. این روزنامه نوشته است این قشون ظرف ١٢ ماه گذشته از لیبی و پایگاه های فلسطینی به ایران باز گشته است. «سندی تلگراف» عده افراد این قشون را که همه مردان جوان هستند، دو هزار تن برآورد کرده است که همه آنها به سلاح های ساخت شوروی که سرهنگ قذافی در اختیار آنها گذارده مجهزند و از لیبی کمک دریافت می دارند. افراد این قشون پس از فراگرفتن تعلیمات لازم در اردوگاه های لیبی و اردوگاه های فلسطینی در لبنان و سوریه برای کسب تجربه به جنوب لبنان اعزام می شدند و با اسراییلی ها دست و پنجه نرم می کردند.

یهودیان سرگردانی که می روند و می آیند

همزمان با بازگشت صدها ایرانی که سالها در تبعید بودند و از بهمن ٥٧ به ایران بازگشتند، صدها ایرانی دیگر چمدان های شان را بسته و از ایران رفتند. پرویز راجی، سفیر سابق ایران در لندن که دو روز قبل توسط وزیر خارجه دولت بختیار برکنار شد در خاطرات دیروز خود به تاریخ سی ام دیماه ١٣٥٧ نوشت :

» تمام روز مشغول اسباب بستن بودم. لباس رسمی زردوزی شده، دستکشهای سفید، شمشیر تشریفاتی در غلاف مخمل مشکی، کلاه پردار، مدال و نشانها، همه بی معنا، پوچ و منسوخ می نماید- اشیایی عتیقه یادآور روزگاران گذشته.

در این میان جمعی با شور و شوق از تبعید سیاسی خود به وطن باز می گردند، و جمع دیگری سرگردانی بی پایان خود را در جستجوی پناهگاه یا آشیانی ایمن در خارج می آغازند. اصطلاح » یهودی سرگردان» از این پس به ایرانیان بیشتر می خورد.

شاه- و آن عده از ما که با همه شک و تردیدهای باطنی مان در انظار تا آخر از او پشتیبانی کردیم- سخت در اشتباه بودیم، و حکم تاریخ و داوری آیندگان، نابخردی راه و رویه ما را محکوم خواهد کرد. با این حال اگر تاوان خطاهای شاه به سقوط دودمان او، یا حتی انحلال پادشاهی و برکناری دائم کلیه خدمتگذاران نظام پهلوی از زندگی سیاسی محدود می شد، ای بسا ایران از سرنوشت دهشتناکی که در انتظارش است رسته بود. افسوس که بسی بیش از یک دودمان، بسی بیش از یک حکومت پادشاهی از دست رفته است. فاجعه واقعی آن است که ایران اینک به چنگ جاهلترین و متعصب ترین حکومت مذهبی تاریخ هزارساله اش می افتد. ملاهای زهدفروش و عوامفریب، با توحش کریه و تقدس دروغین شان، بر همه چیز مسلط می شوند، ارزشهای جاودانی تمدن بشری که در همه عالم معتبر است، رو به هزیمت می نهد. مدتی بسیار بسیار مدید طول خواهد کشید تا بتوان سقوط در سراشیب ظلم و بربریت به نام خداوند را جلو گرفت، تا چه رسد آن را واژگون کرد. می دانم عمر من کفاف نخواهد داد ماجرا را به چشم خود ببینم، و اذعان می کنم این امر دلم را می شکند.»

هادی خرسندی: شرح حال پستچی وظیفه شناس

طنز » هادی خرسندی» نویسنده و طنزنویس ایرانی که تا یکی دو سال قبل از انقلاب ایران نویسنده طنزهای روزنامه ها و مجلات ایران و برخی برنامه های کمدی تلویزیون ملی ایران بود، و یکی دو سال قبل از انقلاب برای زندگی به لندن رفت، در روزنامه اطلاعات اول بهمن ماه ١٣٥٧ منتشر شد. در این نوشته آمده است

تیمسار نعمت الله خان در کار «نامه رسانی» استعداد داشت و اگر راهش را درست انتخاب کرده بود، شاید می توانست پستچی خوبی برای مملکت باشد. ولی متاسفانه در همان قدم اول دچار سرخوردگی شد. نیم ساعت بعد از نیمه شب ٢٤ مرداد ١٣٣٢ هنگامی که این پستچی وظیفه شناس، یک نامه سفارشی دوقبضه را به در خانه نخست وزیر وقت برده بود، گیرنده نامه بجای اینکه انعام پستچی را بدهند، گرفتند او را زندانی کردند.

فکرش را بکنید وقتی با یک نامه رسان زحمت کشی که آن موقع شب به انجام وظیفه مشغول است، چنین معامله ای بکنند، آیا دیگر حاضر است به آن شغل ادامه دهد؟ نعمت الله خان پستچی از همان آغاز کار به مکانیزه کردن و ماشینیزه کردن پست کشور علاقه مند بود و به همین دلیل نامه های سفارشی را همراه با چهار کامیون سرباز و دو دستگاه جیپ و یک دستگاه زره پوش به در خانه گیرنده می برد.

دو سه سال بعد، که کارخانه پپسی کولا در خیابان آیزنهاور افتتاح شد، یکروز که این پستچی زحمتکش از پشت شیشه ها، مشغول تماشای بطری پپسی کولا شد که بطور اتوماتیک زیر دستگاه می رفتند، و پر می شدند ناگهان این فکر به سرش افتاد که امنیت مملکت را می شود با این بطری ها تامین کرد. مذاکرات نعمت الله خان با آقای ثابت پاسال در مورد معامله بطری پپسی کولا چند سالی طول می کشید. در آن زمان تیمسار تیمور خان امنیت مملکت را با همکاری یک «خرس» تامین می کرد و نقشی که این خرس در تامین امنیت کشور داشته، هیچکس تا بحال نداشته است (شاید هم داشته اند من که آنجا نبوده ام.)

بالاخره نوبت تامین امنیت اجتماعی به نعمت الله خان و بطری هایش رسید و او در راس هتل مجللی قرار گرفت. که از مشتریان عزیز با انواع نوشابه ها پذیرایی می کردند و ساقی مخصوص هم داشتند. و به این ترتیب چنان امنیتی در کشور ما برقرار شد که در پناه آن آقای منصور یاسینی توانست شیشه بفروشد و آقای هژبر یزدانی توانست چوبداری کند و آقای محمود جعفریان توانست اصول انقلاب را بررسی کند و آقای علی رضایی توانست «نشان» بگیرد و آقای هرمز قریب توانست «نشان» معامله کند و مردم هم با خوبی و خوشی در نهایت امنیت و آرامش رقص زایمان آقای قطبی را از تلویزیون تماشا می کردند.

این بود شرح کوتاهی از زندگی پر افتخار نعمت الله خان که به خاطر حسن انجام وظیفه بارها مورد تشویق روسا و بالا دستی های خود قرار گرفته بود و امروز هم دارد چوب وظیفه شناسی خود را می خورد.دسته‌ها:تاریخی‌

۱ پاسخ

  1. آقا عالیه جدا این کارت . درود بر تو

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: