روزشمار دولت بختيار – پنجشنبه پنجم بهمن

تظاهرات گسترده به طرفداری از قانون اساسی

تظاهرات در حمایت از قانون اساسی مشروطه - بهمن ۵۷روزنامه اطلاعات نوشت: امروز تظاهرات طرفداران قانون اساسی به حمایت از شاپور بختیار در خیابان های تهران صورت گرفت. این تظاهرات که از سوی طرفداران شاپور بختیار، نخست وزیر صورت گرفته بود، با استقبال برخی نیروهای اجتماعی مردم و برخی از نیروهای اجتماعی طرفدار شاه صورت گرفت. ناظران، شرکت کنندگان در این تظاهرات را بین ١٠٠ تا ١٥٠ هزار نفر تخمین زدند. تهران امروز چهره ای متفاوت نسبت به روزهای قبل داشت. تظاهرات طرفداران قانون اساسی که از بامداد امروز از نقاط مختلف تهران آغاز شد، پس از صدور قطعنامه ای در میدان بهارستان به پایان رسید و سپس تظاهرکنندگان در گروههای مختلف به سوی مناطق گوناگون منشعب شدند و به راهپیمایی پرداختند. ناظران، شرکت کنندگان در این تظاهرات را بین ١٠٠ تا ١٥٠ هزار نفر تخمین زدند.

برخی از شعارهای امروز تظاهرکنندگان به این شرح بود:
ـ بختیار، سنگرتو نگهدار
ـ استقلال، آزادی، قانون اساسی
ـ هر کس به کسی نازد، ما هم به علی نازیم
ـ برادر ارتشی، الهی زنده باشی
ـ برادر هموطن، کشور را آتش نزن
ـ خدا، قرآن، محمد ـ این است شعار ملت

قطعنامه تظاهرکنندگان راهپیمایی حمایت از قانون اساسی

از سوی راهپیمایان و تظاهر کنندگان قانون اساسی هنگام اجتماع در میدان بهارستان، قطعنامه ای صادر و قرائت شد:
١ ـ شکل گرفتن هر حرکت سیاسی باید از طریق قانون اساسی انجام گیرد.
٢ ـ تنظیم شعائر اسلامی و مذهبی باید با تاکید بر کلیه آزادی های فردی و اجتماعی ایران استوار باشد.
٣ ـ چرخ های اقتصادی کشور مجددا گردش خود را از سر گرفته و اعتصابات پایان یابد.
٤ ـ ایجاد حس احترام نسبت به افراد ارتش، ژاندارمری و نیروهای پلیس که حافظ حقوق مردم هستند.
٥ ـ محاکمه سریع خاطیان به حقوق ملت و مجازات آنان
٦ ـ محکوم کردن فرد پرستی در هر لباس و آزادی جمعیت های سیاسی بطور اعم
٧ ـ احترام به حقوق اقلیت های مذهبی مملکت بر پایه و مبنای قانون اساسی

ضرب و شتم شرکت کنندگان در تظاهرات قانون اساسی توسط هواداران انقلاب

در ساعات بامدادی امروز و هنگامی که تظاهر کنندگان در دسته های مختلف به سوی بهارستان حرکت می کردند و نیز پس از صدور قطعنامه، هنگامی که ، تظاهرکنندگان در گروههای مختلف به سوی مناطق گوناگون منشعب شده و در مسیر خود به راهپیمایی ادامه می دادند، گروه مخالفان با شعار «مرگ بر شاه»، با سنگ و چوب به تظاهر کنندگان حمله کردند. این درگیری ها در خیابان سپه و دروازه دولت به اوج خود رسید. از سوی دیگر خبرنگاران روزنامه ها که برای تهیه خبر و عکس در این نقاط متمرکز شده بودند مورد  حمله گروه مخالفان قرار گرفتند و به سوی آنها سنگ پرتاب شد.
این اعتراض به این دلیل بود که گروه مخالفان خواستار بودند از تظاهرات طرفداران قانون اساسی عکس و خبر تهیه نشود. یکی از خبرنگاران و راننده جیپ روزنامه اطلاعات به شدت زخمی شدند که با اتومبیل شخصی به بیمارستان اعزام شد. تعدادی از مجروحان این تظاهرات در بیمارستان های امیر اعلم و سینا بستری شدند. حال دو تن از مجروحان که در بیمارستان سینا بستری هستند، وخیم است. گروه مخالف هنگام یورش به تظاهرکنندگان علاوه بر چوب و سنگ، به قمه و چاقو نیز مسلح بودند.

سنجابی و طالقانی تظاهرات طرفداران بختیار را محکوم کردند

دکتر کریم سنجابی امروز با صدور بیانیه ای با ضد مردمی خواندن تظاهرات طرفداران قانون اساسی آنرا محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: » بار دیگر استبدادیان براه افتاده اند تا با همان شیوه های قدیمی برگزاری تظاهرات رستاخیزی و اجبار و ارعاب و فریب مردم اینبار تظاهراتی به نام دفاع از قانون اساسی ایران براه اندازند. عناصر و محافلی که در ٢٥ سال گذشته با تجاوزات مستمر خود قانون اساسی ایران را پایمال کرده اند، اکنون به عنوان آخرین عمل خود به منظور بی اعتبار کردن میراث بزرگ انقلابیون مشروطه می خواهند از آن به عنوان وسیله ای برای دفاع از دستگاه استبداد غیر قانونی و غیر مشروع استفاده کنند. عصاره قانون اساسی ایران اصل حاکمیت ملی و سپردن سرنوشت مردم به خودشان می باشد…»
کریم سنجابی در این پیام از ایرانیان خواست که بیش از هر زمان نسبت به سرنوشت کشور از خود مسئولیت نشان داده و در تظاهرات ضد مردمی به هر عنوان و شعار که سازمان داده شوند شرکت نکنند. وی بیانیه خود را اینگونه به پایان رساند: » در حد امکان از رفتن به مسیرهای این نوع تظاهرات و یا حضور در آنها احتراز جویید. امیدوارم که با ابراز هوشیاری و دقت انقلابی از جانب همه مردم، آخرین پایگاه های استبداد و استعمار در این مملکت مضمحل گردد و شرایط مساعد برای ابراز اراده ملت، عاری از هر نوع ابهام و اعمال فشار و زور فراهم گردد تا آرمان های پاک پیشگامان انقلاب مشروطه و رهبر نهضت ملی ایران دکتر محمد مصدق به خود جامه عمل بپوشد.
آیت الله طالقانی نیز با صدور اطلاعیه ای با ضد اسلامی و خلاف شرع خواندن این تظاهرات از مردم خواست که به تماشای این تظاهرات نروند. آیت الله طالقانی در اعلامیه خود گفت: » شرکت افراد و خانواده های ارتشی در تظاهرات ضد اسلامی و مردمی که رژیم این روزها در گوشه و کنار شهر به راه انداخته، دور از موازین انسانی و خلاف شرع انور است.»

به علت عدم تمايل آمريكا، شاه به آن كشور نخواهد رفت

اردشیر زاهدی گفت که دولت آمریکا مایل نیست که شاه تعطیلات خود را در این کشور بگذراند و بنابراین مسافرت او به آمریکا فعلا انجام نمی شود. زاهدی در مصاحبه ای با شبکه سی بی اس اظهار داشت که فعلا شاه به آمریکا مسافرت نخواهد کرد. در یک مصاحبه دیگر با نیویورک تایمز زاهدی گفت علیرغم استقبالی که دولت آمریکا به ظاهر از سفر شاه به عمل آورد حقیقتا این کشور نمی خواهد که شاه به امریکا بیاید.
زاهدی در این مورد توضیح بیشتری نداد، ولی گفت که از شاه تقاضا کرده است که اقامت خود را در مراکش حداقل تا یکشنبه آینده ادامه دهد. شاه ایران هم اکنون در مراکش به سر می برد. وی پس از خروج از کشور به مصر و سپس به دعوت ملک حسن به مراکش  رفت. با توجه به لغو قطعی سفر شاه به آمریکا، فرزندان وی، شاهزاده فرحناز، لیلا و علیرضا به همراه مادر بزرگ خود فریده دیبا، از آمریکا به مغرب رفته و به شاه خواهند پیوست.

آیت الله خمینی بازگشت خود را دو روز به تعویق انداخت

به دنبال بسته شدن فرودگاه توسط ارتش، آیت الله خمینی که گفته بود علیرغم بسته بودن فرودگاه روز جمعه به ایران پرواز خواهد کرد، در آخرین ساعات امشب با صدورپیامی اعلام کرد که بازگشت وی به کشور دو روز به تعویق افتاده است. وی در این اطلاعیه به شدت به شاپور بختیار حمله کرد. آیت الله در این پیام گفت: » از این که ایادی اجانب فرودگاههای سراسر ایران را به روی من بسته اند، به ناچار تصمیم گرفتم که روز یکشنبه ٢٩ صفر به کشور بازگشته و چون سربازی در کنار شما به مبارزه علیه استبداد و استعمار تا پیروزی نهایی ادامه دهم. مردم دلیر ایران آگاهند که این حرکات مذبوحانه و غیر انسانی از دولت غاصب و متظاهر به قانون اساسی، نمی تواند راه ملت را منحرف نماید. دولتی که بر خلاف تمامی موازین اسلامی و انسانی کرارا مطالبی به دروغ به اینجانب نسبت داده است که شدیدا تکذیب می کنم. من هرگز با دولت های غیر قانونی مذاکره نکرده و نمی کنم. اینان عمال اجانب هستند که در زیر پوشش قانون اساسی خیانت خود را پنهان می کنند. اینان اگر به قانون اساسی و آراء عمومی ارج می گذاشتند، باید هر چه زودتر کنار می رفتند. ملت شریف و آگاه باید بداند که دولت فعلی با کمال بی شرمی تصمیم دارد شاه مخلوع و فراری را چون گذشته برگرداند و حکومت جابرانه این دودمان ننگین را بار دیگر بر ما تحمیل کرده و برای همیشه ما را در اختناق و زیر سلطه اجانب قرار دهد، ولی دیگر دیر شده است و اراده آهنین ملت به خواست خدای تعالی این آخرین را نیز در هم خواهد شکست.»

مسعود رجوى: سيره امام خمينى و انبياء الهى يكى است

مسعود رجوی و موسی خیابانی که تنها چند روز پیش و به دستور شاپور بختیار نخست وزیر از زندان آزاد شدند طی نامه ای به آیت الله خمینی، ضمن یکی دانستن سیره آیت الله خمینی با انبیاء الهی، آزادی خود را مدیون آن » زعیم استوار» دانسته و ابراز امیدوار کردند که » خلق ایران سعادت آنرا داشته باشد که از الهامات آن وجود گرامی همیشه برخوردار» باشند. آنها در این نامه همچنین مراتب جانفشانی خود را به پیشگاه معظم تقدیم داشتند.
مسعود رجوی و موسی خیابانی که به دلیل از بین رفتن تشکیلات سازمان مجاهدین، در روزهای پس از آزادی از زندان با نام » جمعی از مجاهدین خلق» یا با اسم » رجوی- خیابانی» اطلاعیه های خود را منتشر می کردند، در نامه خود نوشتند: » جنبش عظیم و شکوهمند خلق ستم کشیده ایران که از فیض زعامت آن حضرت برخوردار است در مسیر پیشرفت و شکوفایی دم افزون خود، به دستآوردها و پیروزی های قابل توجهی رسیده است. آزاد شدن فرزندان مجاهد شما از زندان های رژیم جبار و ستمگر ایران یکی از کوچکترین این پیروزی هاست. بنابر این ما آزادی خود را مدیون مجاهدت ها و جانفشانی های خلق رزمنده و ستمکشیده ایران در پرتو الهامات آن زعیم استوار و سازش ناپذیر هستیم. از این رو فرزندان مجاهد شما در بدو آزادی از زندان جسارت کرده و این اجازه را به خود دادند که ضمن عرض سلام و درود به حضور آن پدر مجاهد اعظم، مراتب آمادگی و جانبازی خود را کماکان در راه های آرمان های توحیدی مکتب انقلابی اسلام که ایدئولوژی مجاهدین خلق ایران است به پیشگاه معظم تقدیم کنند.»
در همین نامه آمده است: » اکنون که مردم قهرمان ما با مجاهدات فراوان توانسته اند تحت ارشادات آن حضرت، کاخ عنکبوتی و سست بنیاد دیکتاتوری را واژگون کرده و در طلیعه صبح پر شکوه آزادی قرار گیرند، آرزومندیم که این خلق رنجدیده بتواند در مسیر انقلاب رهایی بخش خود که رهگشای نظام اجتماعی توحیدی عاری از ستم و استثمار است، بر تمام توطئه های امپریالیستی که برای متوقف کردن پیشرفت انقلاب و بازستاندن پیروزی های خلق طرح ریزی می شوند غلبه کند.
همچنین امیدواریم که خلق و انقلاب ایران و طبقات محروم و رنجبر جامعه که خداوند در قرآن کریم به نام مستضعفین به آنها وعده پیروزی نهایی داده است همیشه این سعادت را داشته باشند که آن وجود گرامی پیوسته در پیشاپیش آنها بوده و از الهامات و ارشاداتشان برخوردار باشند. چرا که به سیره همه انبیاء و اولیاء مکتب یکتاپرستی، بت شکنی و مبارزه با جمیع موانع عدل و قسط، بشیوه قدیم آن حضرت بوده است.»دسته‌ها:تاریخی‌

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: