رد صلاحيت يا تقلب بزرگ

١) در حالى كه ١٠٧ سال پيش در ايران انتخابات آزاد برگزار شد، در جهان كنونى، اين انتخابات به هيچ وجه در شأن ملت ايران نيست:
ــ كافى است به فهرست معروف‌ترين نامزدهاى اين انتخابات نگاهى بيفكنيم: چهار تن از نامزدهاى اصلى به همدستى در بمب‌گذارى و قتل دهها يهودى در آرژانتين و نيز قتل رهبران كرد در برلين متهم شده‌اند و تحت تعقيب‌اند. در دوران تصدى اين افراد، دهها تن از نويسندگان و دگرانديشان به دست عوامل حكومتى كشته شده‌اند. يكى ديگر از نامزدها نيز، به گفته خود، نقشى اساسى در سركوب دانشجويان آزادی‌خواه در تيرماه ٧٨ داشته و در تبليغات انتخاباتى خود افتخار می‌كند كه چماق‌به‌دست و سوار بر موتور ١٠٠٠ مردم را كتك می‌زده است. اينها تنها كسانی‌اند كه حكومت ممکن است صلاحيتشان را برای نامزدى در انتخابات تأييد کند. بقيه ملت ايران فاقد صلاحيت‌اند.
ــ نه تنها هيچ يك از شخصيت‌ها و گروه‌هاى سياسى دگرانديش حق نامزدى در انتخابات را ندارند، كه حتى رئيس جمهور پيشين، خاتمى،‌ هم با اعلام اينكه «نمی‌گذارند بيايم» نتوانست نامزد انتخابات شود. او حتى گفت كه تعداد رأى ما نيز بايد به اندازه‌اى باشد كه آنها می‌خواهند. او و هاشمى هر دو گفته‌اند كه، بدون حمايت رهبرى، رئيس جمهور نمی‌تواند موفق شود ــ امرى كه نافى اصل انتخابات رياست جمهورى است. كار بدان جا رسيده كه حضور رفسنجانى هم به سختى تحمل می‌شود و حتى احتمال می‌رود که در شورای نگهبان رد صلاحيت شود ــ شورايی که يكى از اعضايش، با عباراتى شرم‌آور، نامزدى زنان را به تمسخر می‌گيرد و رئيسش سخنان نامزدها درباره مذاكره با آمريكا را «جوك» می‌خواند. در رأس اينها هم، رهبر نظام به صراحت تمام می‌گويد نامزدهاى انتخابات برای جلب آرا، شعارهایی خارج از حدود اختیارات رئیس جمهور مطرح نكنند؛ يعنى در باره  سياست خارجى، مسئله اتمى، حجاب و گشت ارشاد، آزاديهاى فردى و اجتماعى و سياسى، مسائل فرهنگى، مسائل امنيتى و اطلاعاتى بيهوده به مردم وعده ندهند.
ــ تنها سه هفته به انتخابات مانده است و هنوز هيچ كس نمی‌داند كه نامزدهاى نهايى اين انتخابات چه كسانی‌اند؛ همه منتظر تصميم گيرى چند آخوند در شوراى نگهبان قرون وسطايى اند: مضحكه‌اى كامل!
ــ مردم و نامزدها هيچ نظارتى بر روند اين انتخابات و شمارش آراء ندارند و از مدت‌ها پيش اعلام شده است كه نيروهاى مسلح اين انتخابات را «مهندسى» خواهند كرد. نظام‌ مجموعه اقداماتش را براي برگزارى انتخاباتى فرمايشى باظاهرى پرشور و مردمى «مهندسى انتخابات» می‌نامد. اين مهندسى از فشارهاى امنيتى بر مردم و رسانه‌ها و فعالان سياسى تا جلوگيرى از نامزد شدن افراد و دست بردن در آراء مردم و طرز اعلام پيروزى نامزد مورد نظر رهبر و احياناً سركوب‌هاى پس از انتخابات را شامل می‌شود.
 
٢) وضع بحرانى نظام تا پيش از نامزدى هاشمى
در پى تقلب بزرگ انتخاباتى سال ١٣٨٨ و سركوب خونين جنبش اعتراضى، قهر مردم ايران با نظام جمهورى اسلامى سنگين‌تر از هر زمانى شده است و خامنه‌اى و نظام در بن‌بستى قرار گرفته‌اند كه موجوديتشان را تهديد می‌كند. سركوب خونين ٨٨ باعث ريزش شديد نيرو در درون نظام شد و جمهورى اسلامى را رسواى جهان ساخت. جمهورى اسلامى در مسئله اتمى نيز كاملاً در بن‌بست قرار گرفته است. تحريم‌ها روز‌به‌روز سنگين‌تر و جانكاه‌تر می‌شود و فاصله زيادى با «برنامه نفت در برابر غذا» نمانده است. اقتصاد كشور سقوط كرده و فقر و گرانى فراگير شده است. بر اساس آمار دولتى، پانزده ميليون ايرانى در زير خط فقر زندگى می‌كنند و نزديك به پنج ميليون نفر بيكارند. ارزش ريال به شدت سقوط كرده است و کيفيت زندگی مردم ايران در مقايسه با ديگر کشورهای جهان، از سال ٢٠٠٥ تا ٢٠١٠، ۶۲ رتبه تنزل کرد و به رتبه ١٥٠ رسيد. احتمالاً اين سقوط از سال ٢٠١٠ به بعد نيز با شدت بيشترى ادامه يافته است. در همين مدت، شاخص فلاكت ٨١ درصد رشد داشته است (١). نابودى محيط زيست ابعادى فاجعه‌بار به خود گرفته است و آلودگى هوا سالانه جان هزاران نفر را می‌گيرد. صنايع كشور، از جمله صنايع نساجى و لبنى و خودروسازى و ذوب آهن و پتروشيمى، به ورشكستگى كامل نزديک شده‌اند. ايران بيشترين درصد معتاد را در جهان دارد و در حدود سی‌درصد از ساکنان تهران دچار مشکلات روحی و روانی‌اند. در زمينه آزادى مطبوعات نيز، ايران در رتبه ١٩١ قرار دارد (٢). همچنين ايران بالاترين ميزان اعدام در جهان را به نسبت جمعيت دارد.
مسئول اصلى اين فجايع كسى نيست جز شخص ولى فقيه و ساختار متصلب جمهورى اسلامى. گذشته از اين همه ناكامى و شكست‌هاى مفتضحانه و نيز حذف نيمى از سردمداران جمهورى اسلامى در انتخابات ٨٨ و فتنه‌گر شدن نخست‌وزير امام و «منحرف» شدن رئيس جمهور رهبرى، بدنه حكومت نيز به شدت سرخورده و متزلزل شده است، ديگر حتا در ميان اصولگرايان نيز خامنه‌اى اعتبار گذشته را ندارد.
 
٣) انتخابات: راهى براى نجات خامنه‌اى از بن‌بست
خامنه‌اى می‌خواهد تقصير همه گرفتارى هاى كشور را بر گردن رئيس جمهور بيندازد. او می‌خواهد نامزدهاى اين انتخابات با حمله به احمدی‌نژاد رئيس جمهور تداركاتچى را مسئول همه تباهی‌ها معرفى کنند تا نقش رهبر، كه مسئول اصلى اين فجايع است، فراموش شود.
خامنه‌اى انتخابات را راهى براي عبور از بحرانى مي‌داند كه نظام جمهوري اسلامى بدان گرفتار شده است. وي می‌گويد: «انتخابات در کشور ما مظهر حماسه سياسی است؛ مظهر اقتدار نظام اسلامی است؛ مظهر آبروی نظام است. آبروی جمهوری اسلامی به انتخابات و حضور مردم در پای صندوق‌های رأی و تأثير يکايک مردم در انتخاب مديران کشور است… دشمنان ملت ايران هميشه سعی کرده‌اند انتخابات را از شور و هيجان بيندازند، برنامه‌ريزی کردند که مردم را از حضور در پای صندوق‌های رأی باز بدارند، مردم را دلسرد کنند، مردم را نااميد کنند. هميشه دشمنان ما سعی کردند اين انتخابات را بی‌‌رونق کنند… گسترش مشارکت و حضور گسترده مردم در انتخابات اهميت دارد. شور انتخاباتی در کشور و حضور مردم پای صندوق‌های رأی می‌تواند تهديدهای دشمنان را بی‌اثر کند، می‌تواند دشمن را نااميد کند، می‌تواند امنيت کشور را تأمين کند.»
خامنه‌اى در پى «حماسه سياسى» است تا از بن‌بست خارج شود و اصلاح‌طلبان نيز با گرم كردن تنور انتخابات تا كنون به وى كمك‌هاى شايانى كرده‌اند.
 
٤) استدلال طرفداران شركت در انتخابات
كسانى كه خواهان حمايت از رفسنجانى در اين انتخابات‌اند می‌گويند: می‌دانيم كه اين انتخابات آزاد نيست، پيشينه هاشمى را نيز می‌دانيم؛ اما حمايت از رفسنجانى در اين انتخابات فرصتى است براى:
الف. ايجاد شور و اميد در مردم و زمينه‌سازى براي حضور دوباره آنان در صحنه؛
ب. هاشميى ٩٢ هاشمى دهه‌هاى گذشته نيست و اكنون براى اصلاح واقعى وارد كارزار شده است؛
ج. هاشميى تنها كسى است كه وزن سياسى لازم را براى ايستادگى در برابر فشارهاى رهبر دارد و می‌تواند مسائل مهمى چون رابطه با غرب و برنامه اتمى و تحريم‌ها را حل کند و مانع فروپاشى كشور گردد؛
د. در دوران رياست جمهورى هاشمى، فضاى سياسى بازتر می‌شود و وضع براى حركت‌هاى اجتماعى و مدنى و، در نتيجه، حركت به سوى توسعه سياسى فراهم خواهد شد.
خلاصه آنكه آنان می‌گويند اين فرصت را نبايد از دست داد؛ چراكه راه ديگرى نيست.
 
٥) بهاى شركت در انتخابات
طرفداران شركت در انتخابات براى اين مشاركت ــ اگر هاشمى رفسنجانى تأييد صلاحيت شود ــ بهاى سنگينى از جيب ملت ايران به ولي فقيه خواهند پرداخت؛ اما چرا؟
ــ اين انتخابات بهترين فرصت براى يادآورى پرونده همچنان باز انتخابات پيشين بود. انتخابات ٨٨ تجربه‌هاى گران‌بهايى برای مردم ايران درباره شروط حداقلى انتخاباتى آزاد، از جمله ضرورت نظارت بر روند شمارش آراء، به همراه آورد. در آستانه اين انتخابات می‌بايستى، با تأكيد بر اين شروط، گفتمان جنبش سبز عميق‌تر و دموكراتيك‌تر می‌شد؛ از فرصت انتخابات می‌بايستى استفاده می‌شد تا درباره نامزدهاى دربند انتخابات پيشين سخن گفته ‌شود؛ اما براى حمايت از نامزدى هاشمى همه اين مسائل به بوته فراموشى سپرده شده است.
ــ قهر سنگين مردم با نظام، كه حكومت را به بحران شديد مشروعيت در داخل و خارج گرفتار كرده است، با شركت آنان در انتخابات خواهد شكست؛ اصلاح‌طلبان، هيزم «حماسه سياسى» خامنه‌اى خواهند شد و جهانيان اين انتخابات صددرصد غيردموكراتيك را پرشور خواهند يافت. در نتيجه، خامنه‌اى از اين حضور به مشروعيت و سود مورد نظرش در ابعاد داخلى و جهانى خواهد رسيد.

٦) مسئله رد صلاحيت
اصولا هاشمى رفسنجانى فرد غير شفافى است. او در شرايطى كاملا مبهم نيز براى نامزدى انتخابات رياست جمهورى ثبت نام كرد. او چندين بار گفت كه تنها در صورت عدم مخالفت خامنه اى نامزد خواهد شد و بارها تأكيد كرد كه بدون حمايت خامنه اى، هيچ رييس جمهورى نمى تواند موفق شود. او چندين هفته منتظر نظر خامنه اى باقى ماند و سرانجام ٤٥ دقيقه پيش از پايان يافتن مهلت ثبت نام، و پس از يك مكالمه تلفنى با دفتر خامنه اى كه محتواى آن هنوز روشن نشده است، تصميم به ثبت نام براى نامزدى انتخابات گرفت. مطلبى كه در اين باره مى توان گفت اين است كه نه خامنه اى، و نه اصولا هيچ ديكتاتورى، جز در هنگام سقوط، هرگز حاضر به شريك كردن كسى در قدرت نمى شود. اگر خامنه اى بخواهد اصلاحى نيز در امور كشور بكند، از طريق عوامل خود مى كند و نه با شريك كردن رفسنجانى در قدرت.
اگر خامنه اى احساس كند كه انتخابات را به راحتى مى تواند مهار كند، مى گذارد تا رفسنجانى در انتخابات شركت كند و در پايان، در شمارش آراء، گماشته خود را بر رفسنجانى برترى خواهد داد. براى اين كار، به شوراى نگهبان دستور خواهد داد كه صلاحيت رفسنجانى را تاييد كند. و يا شايد هم، براى تحقير هر چه بيشتر رفسنجانى، به شوراى نگهبان دستور دهد كه صلاحيت رفسنجانى را تاييد نكند تا وى با حكم حكومتى به هاشمى اجازه شركت در انتخابات را بدهد. اما اگر خامنه اى احساس كند كه ممكن است نتواند همه حاشيه هاى انتخابات و تقلب بزرگ را به آسانى مهار كند، قيد حضور طرفداران هاشمى در انتخابات را خواهد زد و به شوراى نگهبان دستور خواهد داد كه هاشمى را رد صلاحيت كند.

٧) مسئله تقلب
طرفداران نامزدى هاشمى مجبور شده‌اند كه براى كشاندن مردم به پاى صندوق‌های رأى، مسئله تقلب را، كه بزرگ‌ترين مدعاى مردم در جنبش سبز بود، از جديت بيندازند و، در نتيجه، به روند شمارش آراء در اين انتخابات مشروعيتى كاذب دهند. آنان درباره مسئله تقلب هيچ حرفى نمی‌زنند ــ امرى كه بسيار خطرناك است و ممکن است، از نظر تاريخى، كمك به خامنه‌اى در دست‌بردن در آراء مردم‌ محسوب شود.
اگر هم از طرفداران نامزدی هاشمی با اصرار درباره تقلب سؤال ‌شود، پاسخ می‌دهند:
ــ تقلب انتخاباتى در جمهورى اسلامى استثناست؛ که دروغى بزرگ است، زيرا انتخابات‌هاى جمهورى اسلامى هميشه آلوده به تقلب بوده است، منتها نوع آن و مرحله اعمالش تفاوت داشته است؛
ــ با توجه به اينكه مسئوليت اجرا و نظارت بر اين انتخابات بر عهده دو جناح خامنه‌اى و احمدی‌نژاد است و اين دو جناح دشمن هم‌اند، امكان تقلب مؤثر وجود ندارد؛ که اين ادعا نيز نادرست است: بر اساس قانون جديد انتخابات، تركيب هيئت اجرايى انتخابات را نه قوه مجريه، كه اساساً مجلس تعيين می‌کند ــ مجلسى كه تقريباً همه اعضاى آن، همانند سردار نجار، وزير كشور، گماشتگان ولى فقيه‌اند؛
ــ اگر تفاوت آراء مانند سال ٧٦ زياد باشد، تقلب ممكن نيست؛ که اين سخن غلط را در انتخابات ٨٨ نيز گفتند و بعد از انتخابات گفتند كه اين بار وضع فرق كرده و «تقلب بزرگ» صورت گرفته است. اما سخن امروز آنها بدين معناست كه تقلب بزرگى در انتخابات ٨٨ صورت نگرفته است و اين سخن امتياز ديگري است كه از جيب مردم ايران و جنبش سبز به نظام می‌دهند، بی‌آنکه چيزی در برابر آن به دست آورند.
و جالب آنکه همه اين تلاش‌هاى فريبنده در حالى است كه خاتمى خود گفته است: «حتا تعداد رأى ما را هم آنها تعيين می‌كنند.»
 
٨) پرسش بزرگ
اما همه اينها مقدمه‌اى است براى طرح يك پرسش اساسى، كه بدون پاسخ‌گويي به آن، شركت در انتخابات نتيجه‌اى ندارد جز كشاندن مردم ايران به بيراهه فريب و نااميدى و نيز دادن مشروعيت به نظام نامشروع؛ و آن پرسش اين است: «اگر خامنه‌اى پس از همه امتيازهايى كه از حضور (احتمالى) مردم در انتخابات به دست می‌آورد، در آراء مردم هم دست ببرد و با تقلبى بزرگ فرد مورد نظر خود را به رياست جمهورى بگمارد، چه بايد كرد؟»
در اين صورت، خامنه‌اى با كمك همه کسانى كه در انتخابات شركت كرده‌اند به همه خواسته هاى خود می‌رسد؛ و در عوض، مردم ايران بار ديگر خود را در دام فريبى بزرگ و در نااميدى مطلق خواهند ديد ــ احساسى كه بر اثر اعتماد دوباره به راه‌كارهاى غلط اصلاح‌طلبان پديد خواهد آمد. تنها راه مقابله با چنين خطرى اعلام صريح اين مطلب از سوى رفسنجانى و اصلاح‌طلبان حامی‌اش به حكومت و مردم است كه:
۱) بايد بر روند شمارش آراء نظارت شود؛
٢) در صورت مشاهده تقلبى تاثيرگذار، مردم بايد از راه‌هاى مدنى به دفاع از رأى خود بپردازند.
بدين گونه، شايد حكومت، به احتمال ضعيف، احتياط بيشترى در انجام تقلب بزرگ بكند و مردم نيز شايد از نظر روحى براى اقدامات اعتراض‌آميز آماده‌تر شوند. در هر صورت، حداقل سود اين هشدارها اين است كه حكومت نمی‌تواند ادعاى برگزارى انتخاباتى شفاف را داشته باشد و مشروعيتى كه از انتخابات قلابى و مهندسى شده کسب می‌کند اندك خواهد بود.
اما آيا هاشمى و اصلاح‌طلبان حاضر به چنين كارى هستند؟ و آيا مردمى كه تا كنون حتا يك تجمع انتخاباتى نداشته‌اند شرايط چنين اعتراضى را دارند؟
اگر شوراى نگهبان صلاحيت هاشمى را تأييد كند، طرفداران نامزدى هاشمى در انتخابات، همه مردم ايران را بازيچه دست ديكتاتور خواهند كرد.

(١)
http://www.persian.rfi.fr/شاخص-کیفیت-زندگی-در-ایران-همچنان-سقوط-خواهد-کرد-20130504/ایران

(٢)
http://www.radiofarda.com/content/f9_freedom_house_2013_report_free_press/24974530.htmlدسته‌ها:سیاسی

۱ پاسخ

 1. همه مردم یا به صورت درست تر حامیان هاشمی باید از وی قبل از حمایت در خواست هایی بکنند و از وی قول هایی بگیرند…باید مطالباتی داشته باشیم که امکان پیگیری داشته باشد،ودر صورت محقق نشدن بشود اعتراض کرد!

 2. آقای بشیرتاش از لینک گویانیوز به وب سایت شما آمدم. متاسفانه این اشتباه را همه تکرار می کنند و این باعث می شود مطلب شما از درستی خارج شود، هاشمی سال هاست که در لیست اینترپول نیست.
  ساکنان ایران به دنبال اندکی آزادی اند، همین که خطر جنگ از سرشان کم شود راحت تر سر به بالین می گذارند، این را بارها از دوستانم شنیده ام. انقدر راحت نظریه ی تحریم صادر نکنید. زندگی در ایران آدم ها را بسیار منطقی و آهسته و پیوسته قدم گذار بارآورده.

  • درود بر ساراى گرامى،
   درست مى فرماييد كه نام آقاى هاشمى در فهرست افراد تحت تعقيب در اينترپول وجود ندارد. من نيز چنين ادعايى نكرده ام. تنها نوشته ام -بدون بردن نام – كه ايشان تحت تعقيب هستند. در واقع، دادگاه برلين ايشان را متهم به قتل رهبران كرد كرده و دستور تعقيب قضايى ايشان را – بدون نتيجه – صادر كرده است. در هر صورت، من در اين مقاله به صورت عامدانه اى به پيشينه سياسى آقاى هاشمى نپرداخته ام؛ كه اگر مى خواستم پيشينه ايشان را واكاوى كنم، نوشته من تبديل به كيفرخواستى جنايى مى شد.
   من در اين مقاله نوشته ام كه خامنه اى، يا از طريق رد صلاحيت و يا از طريق تقلب، اجازه نخواهد داد هاشمى رييس جمهور شود و سود حاصل از شركت مردم در اين انتخابات را نيز به حساب خود واريز خواهد كرد.
   آرزوى من نيز، مانند شما، اندكى بهبودى در وضعيت اسفناك كشورم است. و اى كاش كه در يك كشور ديكتاتورى، با يك رأى دادن ساده چنين امرى ميسر مى شد. شوربختانه، ولى فقيه اجازه چنين امرى را نمى دهد.
   متاسفانه، ولى فقيه تنها زبان زور را مى فهمد. مردم ايران تنها از راه يك جنبش فراگير ملى مى توانند خواسته هاى خود را به ديكتاتور تحميل كنند. مى دانم كه آسان نيست؛ اما در شرايط حاضر راه ديگرى وجود ندارد.

 3. اما تحلیل شما یک نکته مهم را ندارد. اینکه هاشمی را دوست دارند تایید کنند اما این وسط اگر مشایی تایید نشود و هاشمی بشود خود احمدی نژاد نخواهند گذاشت که ارا را مهندسی کنند. پس بهترین راه این است که هر دو رد صلاحیت شوند. چاره ای هم ندارند و هر راهی غیر از این یعنی پیروزی هاشمی.

  • جناب آقاى فربد گرامى،
   رييس جمهور آينده نظام، گماشته ولى فقيه خواهد بود و هرگز به افرادى مانند هاشمى يا مشايى اجازه رييس جمهور شدن را نخواهند داد. حالا يا با رد صلاحيت و يا با تقلب.

 4. اول: «در آستانه اين انتخابات می‌بايستى، با تأكيد بر اين شروط، گفتمان جنبش سبز عميق‌تر و دموكراتيك‌تر می‌شد» 4 سال از گفتمان جنبش سبز می گذرد…. بیشتر از 2 سال از اعتراضات خیابانی و رهبران جنبش که سمبل گفتمان سبز بودند در حصر خانگی به سر می برند ! چطور انتظار دارین در چنین شرایطی خواسته های خودمان را که مدتی است درباره آنها سکوت اختیار کردیم در این شرایط سخت امنیتی مطرح کنیم ؟
  دوم: از جیب مردم ایران به کجای نظام می رود؟ چه شرکت کنیم چه نکنیم اگر قرار است تقلبی صورت گیرد من و شما عددی بیش نیستیم ….حماسه ی سیاسی نیاز به هیزم ندارد! آقای خامنه ای خودشان هیزم را فراهم می کنند. خودشان می سوزانند. خودشان نظارت می کنند! اگر لازم باشد همه ی اینها را با اعداد و رقم خودشان می سازند…. پس چه بهتر که آگاهانه برویم و حق خودمان را …. حق شرعی و قانونی خودمان را ادا کنیم …. ما به خاطر نسل بعد از خودمان می رویم چرا که معتقدیم هر کاری از دستمان بر می آمد باید انجام می دادیم.
  سوم: طرفداران جنبش سبز را از طرفداران آقای هاشمی جدا نکنین …. طوری از طرفداران آقای هاشمی صحبت می کنید انگار که از عالم دیگری آمده اند! آقای تاجزاده نامه نوشتند ،آقای گنجی و تمامی آنهایی که خودشان به نوعی هاشمی را مصوب اصلی یک سری از مشکلات ریشه ای حکو.متی می دانشتند از ایشان حمایت کردند! …. مطالبات جنبش سبز هم سر جای خود هستند…. قرار نیست با آمدن هاشمی یا هر منجی دیگری فراموش شوند….قهر ملت با خانه مانددن و دست روی دست گذاشتن به جایی نمی رسد

  • دوست گرامى!
   منظور من از تعميق گفتمان دموكراتيك جنبش سبز، نه در مورد حضور خيابانى كه در باره بحث هاى گسترده اى است كه در فضاى مجازى در چندهزار ماه گذشته درگرفتنه است. چندين ماه است كه فضاى مجازى در اختيار طرفداران شركت در انتخابات است. آنها بدون هيچ برنامه درست و حساب شده اى، تنها به درست كردن كمپين هاى دعوت سرگرم شده اند و كوچكترين تلاشى در مورد واكاوى پرونده همچنان باز انتخابات ٨٨ نكرده اند. اگر در فرصت انتخاباتى ٩٢ درباره تقلب انتخابات پيشين و درس هاى گرفته شده از آن و پيش شرط هاى يك انتخابات آزاد سخن گفته نشود، پس زمان آن چه وقتى است؟
   شما مى توانيد در انتخابات شركت كنيد، اما بدانيد كه از صندوق انتخابات، تنها گماشته ولى فقيه درخواهدآمد. اگر فكر مى كنيد كه با شركت در انتخابات وظيفه خود را در برابر نسل آينده أودا كرده ايد، مطمئنا بايد اين كار را بكنيد. اما من مى دانم كه در يك حكومت ديكتاتورى، با رأى دادن نمى توان تغييرى ايجاد كرد. شرايط انتخابات ٧٦ هيچ ربطى به شرايط امروز ندارد. اى كاش مى شد كه با يك رأى دادن ساده ديكتاتورها را پس راند و فضاى بازى ايجاد كرد. شوربختانه چنين امرى امكانپذير نيست.
   من نمى گويم كه بخشى از طرفداران جنبش سبز از طرفداران حضور هاشمى در انتخابات نبودند. اما با اصرار مى گويم كه اين عمل آنها، يك عقب نشينى جدى از گفتمان جنبش سبز بود.
   به اميد آزادى ايران و ايرانى

 5. اگر می خواهید که نظام جمهوری اسلامی غیر ایرانی از سقوط حتمی رها شود، حتما در انتخابات شرکت کنید و به رفسنجانی رای دهید. چون رفسنجانی آمده است که نظامی را که متعلق به خود می داند از سقوط نجات دهد. اوعامل اصلی بن بست ج.ا. را شخص «بی بصیرتی» مانند خامنه ای می داند. پس شیفتگان حکومت غیر خودی اسلامی حتما در انتخابات شرکت کنید. ولی هرگز خود را ایرانی ندانید و از اینکه خارجی ها به شماها می گویند عرب ناراحت نشوید چون محال است که کسی یک جو ایرانیت در وجودش باشد و خواهان براندازی این نظام نباشد.

 6. اپوزیسوین تهی مغز خارج نشین که در 40 سال پیش زندگی می کنند… خدا ما را از دست شما نجات دهد.

 7. سلام
  تمام سودي كه از نظر شما عايد خامنه اي مي شود يكي انتخابات با مشاركت بالا كه سودش وجه بين الملي و داخلي است و دوم انداختن تمام تقصير ها به گردن احمدي نژاد
  در مورد سود اول بايد گفت امكان مشاركت كمتر از 40 درصد در اين انتخابات در صورت تحريم توسط تمام گروه ها متصور نيست (فرض را بر هم نظر بودن مي گذارم وگرنه دلايل خود را مي نوشتم اعم از انتخابات شوراهاي شهر و …)خوب آيا مي شود با همين رقم به كشورهاي ديگر پيغام خاصي داد ؟ اگر مي شود پيغام چيست؟
  و در مورد وجه داخلي اصلا تاثيري ندارد تمام قدرت در دستان رهبر است در ايران معادلات قدرت حاكم است نه وجه . به زور مهر شناسنامه راي مي گيرند بر خلاف دستورات دين خود راجب زنداني اين طور برخورد مي كنند شما از وجه داخلي صحبت مي كنيد؟ اگر منظورتان بين نخبگان جامعه است اتقاقا با شركت و باز نارو خوردن وجه از بين مي رود مثل اتفاقات سال 88
  در مورد سود دوم باز بر مي گردد به همان قضيه وجه داخلي ، در ثاني حتي اگر اين طور هم بشود فكر مي كنيد يك رئيس جمهور مطيع اوضاع بهتري درست خواهد كرد؟
  و اما در مورد دلايل شركت ، بايد بگويم همه ما خواستار تحول هستيم آيا تحول راهي بجز روش اصلاحي يا روش براندازي دارد؟
  در مورد روش براندازي اين مورد به دو گونه حاصل مي شود يكي دخالت خارجي كه تا جايي كه من تصور مي كنم كشوري حاضر به چنين هزينه اي نيست و از آن مهمتر مردم داخل كشور اگر نگويم در مقابلش موضع مي گيرند بايد بگويم حاضر به برداشتن قدمي هم نيستند
  در مورد براندازي به روش انقلاب انصافا تمام تحركات اپوزيسيون از ابتدا تا به امروز آيا هددفمند و يا حتي كافي بوده! با هر انقلابي كه دلتان مي خواهد مقايسه كنيد. مردم ايران فداكاري مي كنند ولي براي كس يا كساني كه حداقل مثل خميني يك رويا را برايشان ترسيم كند نه اينكه بگويد يك رفراندم برگزار مي كنيم هر چه شما خواستيد همان شود!
  و حرف آخرم در مورد اصلاحات و اصلاح طلبان ، شايد آرمان سران آنها با آرمان ما متفاوت و حتي متضاد باشد ولي نشان داده اند بر قدرت بدنه خود تكيه مي كنند نه قدرت نظامي و زور كه در دستان رهبر است چون اصلا در هيچ شرايطي چنين قدرتي نمي توانند كسب كنند پس سعي در راضي نگه داشتن بدنه خود مي كنند همين براي شخص من كافيست بجاي اينكه به دنبال راه ميان بري كه كسي حتي نمي داند كجاست بگردم راه طولاني را انتخاب مي كنم براي ديدن نتايج اين راه كافيست نگاه كنيد
  اميدوارم رفسنجاني صلاحيتش تاييد شود و باز هم تقلب شود حتي اگر كسي به خيابان هم نيايد عده اي كه فكر مي كردند رفتار رهبر اصلاح شدني است به اشتباه خود پي مي بردند تا اينكه در خانه بشينيم و رهبر با اهرم هاي خود يك انتخابات بدون تقلب برگزار كند و آن عده فكر كنند اگر تحريم نمي شد مي توانستند رهبر را اصلاح كنند
  با تشكر از شما

  • دوست گرامى،
   بيشتر از آنكه درصد شركت كنندگان در انتخابات، به آن انتخابات مشروعيت بدهد، اين حضور اپوزيسيون و شفاف و سالم برگزار شدن انتخابات ايت كه بدان مشروعيت مى دهد. حضور رفسنجانى به عنوان حضور اپوزيسيون داخلى به حساب مى آيد (يا مى آمد) و در نتيجه به اين انتخابات در بعد جهانى مشروعيت مى بخشد. تقلب در نتيجه انتخابات نيز اگر اعتراضات دامنه دارى در پى نداشته باشد، در سطح جهانى رؤيت نخواهد شد. نتيجه آنكه در بعد جهانى رژيم تا حدودى از مشروعيت برخوردار مى شود و در بعد داخلى نيز، نااميدى و احساس فريب خوردگى گستره بيشترى از امروز پيدا مى كند.
   من نگفتم كه يك رييس جمهور مطيع نتيجه بهترى خواهد داشت. حتا نگفتم كه رأى ندهيد. تنها گفتم كه اگر به گماشته ولى فقيه رأى ندهيد، نتيجه اى در بر نخواهد داشت؛ چرا كه رييس جمهور آينده را نه مردم كه شخص خامنه اى بر خواهد گزيد.
   صحبتى هم از اصلاح يا انقلاب نكرده ام. اما مى دانم كه ولى فقيه تنها در زير فشار شديد يك جنبش فراگير ملى حاضر به تن دادن به اصلاح خواهد شد. اصلا نيازى نيست كه تصميم بگيريم اصلاح كنيم يا انقلاب. مهم اين است كه بدانيم بدون يك جنبش اجتماعى، هيچكدام امكانپذير نيست.

دنبالک‌ها

 1. گاه نامه » :: تاییدِ صلاحیتِ رفسنجانی برابر است با بازیچه کردنِ مردم توسطِ هوادارانش!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: